MDŽ je dňom boja žien za svoje práva

Ôsmy marec je dňom, počas ktorého si uctievame nežnejšie pohlavie. Nie pre každú krajinu je však typické darovanie kvetu alebo bonboniéry.

Podľa Svetového ekonomického fóra dosiahneme rovnosť oboch pohlaví najskôr v roku 2133. Preto tento deň symbolizuje práve boj žien za ich práva.

Konajú sa rôzne konferencie, na ktorých sa oslavuje úsilie žien, aby sa dosiahlo ich lepšie postavenie a zrovnoprávnili sa obe pohlavia.

Demonštrácie v New Yorku

Za svoje práva bojujú ženy už viac ako jedno storočie. Ustanoviť boj za práva na jeden deň sa rozhodli robotníčky textilných tovární v New Yorku, ktoré opakovane demonštrovali od roku 1908 za zlepšenie ich pracovných podmienok.

Tradícia padla na ôsmy marec. V tento deň sa ženy vydali do ulíc, bojujúc za vyššie platy a skrátenie pracovného času. V roku 1975 bol tento deň Organizáciou spojených národov oficiálne vyhlásený Medzinárodným dňom žien.

V ČSR sa prvýkrát oslavoval v roku 1921. Počas 2. svetovej vojny bol zrušený, no po jej skončení sa tradícia začala opäť opakovať. V období socializmu boli preň príznačné celoštátne oslavy spojené s rozdávaním červených karafiátov.

V Anglicku za práva žien bojujú moslimky

Pri príležitosti tohto sviatku sa v anglickom Southbank Centre ôsmeho marca začína týždeň trvajúci festival. Prednáša sa tu poézia, konajú tanečné predstavenia a šermuje sa.

Práve šerm má ukázať silu žien, a zároveň slúži ako symbol zrovnoprávnenia. Tento šport v islamských krajinách nie je dostupný každému a má poukázať na diskrimináciu, ktorú moslimky zažívajú každý deň na vlastnej koži.

V Austrálii majú semafor so ženskou postavičkou

V Melbourne môžeme ôsmeho marca nájsť špeciálny semafor, ktorý namiesto klasických postavičiek ukazuje symbol ženy. Žena na semafore symbolizuje Mary Rogersovú, ktorá bola ako prvá žena zvolená do miestnej samosprávy. Okrem toho sa v tomto meste koná koncert, ktorého výťažok putuje na pomoc týraným ženám.

Ulice USA zaplavujú aktivistky

Američanky považujú tento deň za ideálnu príležitosť na demonštrácie. Je spojený s tzv. Dňom bez ženy, keď sa konajú pochody na zrovnoprávnenie pohlaví.

V tento deň je typické, že sa v školách neučí, keďže protestujú aj učiteľky a ďalší pracovníci škôl. Týchto demonštrácii sa zúčastňujú aj muži, ktorí si na znak rovnosti obliekajú červenú farbu.

Talianky majú zadarmo vstup do kultúrnych inštitúcii

V celom Taliansku môžu v tento deň ženy ušetriť na lístku do múzea či galérie. Bežné výstavy by ste tu však hľadali márne, nájdete tu špeciálne projekty zamerané na oslavu ženstva. Taliani si takto chcú uctiť svoje ženy, vzdať im hold a dopriať oddych od každodenných povinností.

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: