Rozprávky, z ktorých môžeme čerpať posolstvá v dospelosti

Ako deti sme mnohé rozprávky milovali, no možno sme ich tak úplne nevedeli pochopiť. Vek nám dáva tú možnosť niektoré posolstvá z nich pochopiť naplno alebo sa nad nimi aspoň znova zamyslieť.

Malý princ, Snehulienka alebo Macko Pú. Mali ste ako malí niektorú z týchto rozprávok radi? Možno ste si niektoré posolstvá z nej v detskom veku nedokázali odniesť. Ako odznelo v diele Malý princ: „Ja, bohužiaľ, nedokážem vidieť barančekov cez debničku. Som snáď trochu ako tí dospelí.“ Detská fantázia nemá medze, no na niektoré myšlienky treba vyspieť.

Peniaze niekedy nič neznamenajú

Medzi najznámejšie rozprávky patrí jednoznačne už spomínaný Malý princ spisovateľa Antoine de Saint-Exupéryho. Rozprávka v sebe skrýva hneď niekoľko dôležitých posolstiev. Okrem tých s ružou, ktorú hlavný hrdina pestoval, sú to aj drobné príbehy o stretávaní s dospelými.

Malý princ, hlavná postava knihy, stretol počas svojho putovania množstvo starších, ktorých nevedel pochopiť. Jedným z nich bol úradník, ktorý sa hnal za zárobkom. Princ sa ho spýtal: „Čo ti pomôže, že si bohatý?” Na to mu boháč odpovedal: „Môžem si nakúpiť iné hviezdy, pokiaľ niekto nejaké objaví.“

Spomeňte si, ktorú knihy ste čítali ako dieťa najradšej a skúste sa k nej po rokoch vrátiť. (Foto: Alexandra Bednárová)

Posolstvo, ktoré by sme si z tohto mali zobrať, je rozhodne to, že za peniaze si nekúpi človek všetko. Vonkoncom nie niečo, čo ešte ani neexistuje. O to viac to platí v týchto ťažkých dňoch. V chorobe sme si všetci rovní, lebo ani bohatí si nevedia kúpiť liek, ktorý zatiaľ neexistuje.

Krása nie je všetko

Dielo spisovateľky Gabrielle-Suzanne Barbot nájdeme dnes v niekoľkých filmovaných a animovaných podobách. Kráska a zviera v sebe v každom z nich skrýva dôležité posolstvo o kráse a láske. To dokážeme pochopiť, až keď partnerskú lásku zažijeme na vlastnej koži.

V dobe, v ktorej je dôležité vyzerať dobre, je ťažké pozrieť sa na vnútro toho druhého. Nie nadarmo bol jednou z hlavných postáv nevzhľadný zver. Preto je dôležité pamätať si: „Varovala ho, aby sa nedal oklamať vzhľadom, pretože krása sa nachádza vo vnútri.“

O tom, že nikto nie je dokonalí sme už počuli mnoho. V láske to platí ešte o niečo viac. Aj keď stretneme niekoho, kto je spočiatku pre nás perfektný, až neskôr sa môžu ukázať jeho nedostatky. Preto si z knihy treba pamätať ďalšiu myšlienku: „Láska nemusí byť perfektná, musí byť skutočná.“

Zo života v zámku za siedmimi horami sa môžeme v mnohom inšpirovať. (Foto: Unsplash.com)

Prečítajte si aj: Kniha Temná ozvena: Detektív Bosch naháňa démonov z minulosti

Pozitívne myslenie

Snehulienka a sedem trpaslíkov je známejšia na plátnach obrazoviek od Walta Disneyho. Rovnako ako jej knižná predloha, však v sebe skrýva niekoľko pozitívných myšlienok. Snehulienka sa napriek svojmu ťažkému osudu nikdy nevzdávala a z toho by sme si mali jednoznačne vziať príklad: „Som si istá, že sa cez to nejako dostanem. Všetko bude v poriadku.”

Rovnaké pozitívne myšlienky v sebe skrýva Čarodejník z krajiny Oz spisovateľa Lymana Franka Bauma: „Máš hromadu odvahy, jediné, čo potrebuješ, je veriť v seba. Neexistuje jediná bytosť, ktorá by nemala strach, ale pravá odvaha je postaviť sa mu. A takej odvahy máš hromadu.”

Britský spisovateľ Alan Alexander Milne zas vo svojej knihe Macko Pú predostrel malým čitateľom dôležité idey. Jednou z nich je tá o vnútornej sile človeka: „Si odvážnejší, ako dúfaš, silnejší, ako vyzeráš a múdrejší, ako si myslíš.“

Titulná fotografia: Unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: