Máme všetko, zostáva už len tvoriť

skuska_divadelneho_predstavenia_absurdity

V minulom čísle sme vás informovali o otvorení Univerzitného tvorivého ateliéru (UTA) v priestoroch bývalého Pulsa. Dnes sú tomu už viac než dva mesiace, a preto sme chceli vedieť, ako sa jednotlivé divadelné súbory v nových priestoroch zabývali a čo nové pripravujú. Naše otázky zodpovedal Miroslav Ballay, vedúci Študentského divadla VYDI a zodpovedný vedúci UTA, a Ladislav Tischler z vysokoškolského divadla „JA a MY” pri Katedre hudby Pedagogickej fakulty UKF.

V akých priestoroch ste hrávali predtým?

MB: Vystriedali sme viacero provizórnych priestorov na skúšky – prednáškové miestnosti na Štefánikovej i Hodžovej ulici, v ŠD Zobor a ŠD Nitra, Aulu, ako aj miestnosť B 115 Katedry hudby na Triede A. Hlinku.

LT: V škole, taktiež v učebni B 115, v Starom divadle Karola Spišáka či v židovskej Synagóge.

V čom vidíte najpodstatnejší rozdiel medzi starou a novou scénou?

MB: Jednoznačne v skvalitnení nácvikov v divadelne kompetentných podmienkach s tmou, profesionálnou svetelnou i zvukovou technikou. Celkovo možno zhodnotiť terajšiu situáciu v UTA ako citeľný progres približujúci sa k profesionálnym podmienkam na inscenačnú tvorbu jednotlivých umeleckých telies UKF.

Ako často hrávate predstavenia?

MB: Pravidelne raz do týždňa, každý utorok, realizujeme kultúrne podujatia pre študentov. Sú to napr. bakalárske projekty študentov odboru učiteľstva hudobno-dramatického umenia, večer súčasného tanca či etnologické dni. Radi by sme profilovali tento priestor na uvádzanie laboratórneho typu divadelnej tvorby a najmä autorského divadla. Od budúceho školského roka by sme preto chceli zvýšiť periodicitu kultúrnych podujatí na niekoľkokrát do týždňa.

Zmenila sa nejako návštevnosť po zmene priestorov? Reagujú na ne diváci pozitívne?

LT: Pomaly sa dostávame do povedomia študentov, na niektoré projekty bola dokonca kapacita UTA naplnená do posledného miesta. Zatiaľ som sa stretol iba s pozitívnymi ohlasmi na nové prostredie.

A čo finančná stránka presťahovania?

MB: Finančne najnáročnejšou položkou bolo zakúpenie svetelneja zvukovej techniky, ako i celková transformácia bývalého nočného baru na komorný štúdiový typ divadelného priestoru. Vďaka ústretovosti vedenia UKF sa celkový proces prestavby úspešne zvládol.

Aká je vaša najnovšie uvedená hra? Ako sa ujala?predstavenie_vysokoskolskeho_divadla_kh_pf

MB: Od 18. mája hráme novú inscenáciu Denisy Mateašikovej (študentka Katedry kulturológie FF UKF) „Absurdity” v réžii Kataríny Petrusovej a študenti sa určite dočkajú dostatočného počtu repríz.

LT: Najnovšie boli uvedené bakalárske projekty terajších tretiakov učiteľstva hudobno-dramatického umenia, ktoré sa stretli s pozitívnym ohlasom. A tieto projekty by mali byť čo najskôr zaradené do repertoáru UTA.

Splnili nové priestory vaše očakávania?

MB: Určite áno. Priestor UTA otvoril tvorcom z radov študentov možnosti na zmysluplnú a plnohodnotnú realizáciu ich umeleckých ambícií.

LT: Maximálne. Konečne máme svoj priestor, kde môžeme prezentovať svoje projekty a sny. Hlavné ale je, že nemusíme prosiť iných a utrácať ťažké peniaze za prenájom. Po VŠMU v Bratislave sa ako druhá univerzita na Slovensku môžeme pochváliť takýmto priestorom, čo je úžasné. Máme všetko, zostáva už len tvoriť.

V nových priestoroch sa konal i Večer súčasného tanca, kde Peter Šavel z prestížnej Medzinárodnej tanečnej školy P.A.R.T.S. predviedol sólové tanečné miniatúry, či Amateur Art Fest – interaktívny festival študentského divadla. Po dobu 3 dní sa tu odohrávala aj súťaž študentských rádií Radiorallye. K rôznorodosti programu sa vyjadrila i vedúca Katedry hudby PF Mgr. Alena Čierna: „V súčasnosti vzniká tak trochu mylná predstava, že nové priestory UTA budú využívať len univerzitné divadlá. Pôvodná koncepcia však Tvorivý ateliér ponímala ako priestor aj pre literárno-dramatické, pohybovo-tanečné a hudobné aktivity študentov univerzity. Dúfame, že sa v ňom budú konať i hudobné produkcie – hudobné večery či recitály. Do UTA putuje jeden z klavírov Katedry hudby, takže jeho využitie sa bude naďalej rozširovať tak, aby všetci študenti, ktorí sa budú chcieť zapájať, v ňom našli svoj priestor.”

Slová pani Černej sa už naplnili a v UTA sa konali literárne večery ako Dni Hispánskej kultúry, Poďme si čítať a podobne či rôzne besedy, koncerty, folklórne večery, konferencie, koncerty (Setter Morgan Down, Madarjós, ÚLUK inak a iné).

autor článku: Lukáš Božik
autor fotografií:Ján Brunčák, Paulína Kašiarová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.