AIESEC: zapĺňa nám životopis

logo-aiesec1Študentská organizácia AIESEC začala svoju činnosť v povojnovej Európe už v roku 1945. Prvými členmi sa stali severské krajiny Európy, neskôr sa organizácia postupne rozširovala. V súčasnosti do jej pôsobnosti spadá viac než stodesať štátov po celom svete.

Skratka AIESEC pochádza z francúzštiny a znamená Asociácia študentov vied ekonomických a obchodných. Prioritouorganizácie je sprostredkúvanie stáží študentom a čerstvým absolventom vysokej školy. „Existujú krátkodobé stáže, trvajúce šesť až osem týždňov. Nazývame ich rozvojovými. To sú napríklad stáže do Indie či Brazílie. Ide o projekty s rôznou náplňou práce. Ďalej sú to odborné stáže, kde človek rozvíja svoje schopnosti. Sú realizované vo firmách a trvajú tri mesiace až rok a pol. Môže ísť napríklad o marketingovú stáž alebo o stáž v jazykovej škole,” vysvetľuje Ivet Ilavská, študentka UKF, pracujúca v AIESEC.

Ako to funguje v praxi?

Podmienkou získania stáže je angličtina, preto sa na začiatku každý uchádzač podrobí jazykovému testu. Až keď uspeje, postupuje do ďalšieho kola, kde prebieha zaškolovanie. Každý záujemca dostane prihlasovacie konto do systému. V tomto systéme sú zapísané i firmy hľadajúce stážistov. Cena za sprostredkovanie rozvojovej stáže je 180eur a dlhodobej 330 eur. V cene je zahrnutý prípravný seminár(ubytovanie a strava) a zápisné do systému. Vízum a poistenie v cene zahrnuté nie sú – závisí to totiž od vybranej krajiny a vízovej povinnosti voči nej. Pri krátkodobej (rozvojovej) stáži je ubytovanie a strava sprostredkovaná zdarma, pri dlhodobých stážach (profesionálnych) si tieto položky platí stážista z platu, ktorý dostáva.

Ak sa niekto zaujíma o stáž cez AIESEC, koordinátorka radí vybrať si viacero štátov, aby neskôr nebol sklamaný. „My mu pomáhame, ponuky firiem vidíme v systéme. Keď mu druhá strana odpovie, dohodne si interview cez skype a očakáva, či si ho vyberú. Všetko ide cez AIESEC. Záujemca umiestni svoj životopis do systému a druhej strane sa tieto údaje ukážu po otvorení jeho profilu,” hovorí Ivet. A už len čakať, či ste uspeli a cesta za novými zážitkami sa môže začať.

Ako sa stať členom AIESEC?

AIESEC je nezisková organizácia, ktorá funguje na systéme firmy: Toto je dobrovoľnícka práca, nie sme finančne ohodnotení, avšak máme motiváciu učiť sa a získavame pracovné návyky. Je to o výzvach, človek má cieľ a potom ho dosahuje. Odmenou sú pre nás kontakty a prax,” informuje o práci v AIESEC Ivet Ilavská.Pridať sa môže každý, nábor nových členov býva na jar a na jeseň, aj teraz je možnosť si do ôsmeho marca podať prihlášku pre tento semester. Študenti sa v AIESEC môžu angažovať v šiestich oblastiach: sprostredkovávanie odchodovej stáže, príchodovej stáže, financie, HR – recruitment nových členov a ich trénovanie, marketing a PR či vzťahy s externým firemným prostredím. „Na určitej pozícii, napríklad teamleadra, viceprezidenta aleboprezidenta môže byť každý len rok. Ostatní majú tak motiváciu postupovať vyššie,” dodáva Ivet.

Národné Dni Kariéry

Jeden z projektov AIESEC sa bude konať budúci týždeň 6. a 7. marca v bratislavskej Inchebe a 21. marca v Košiciach v Spoločenskom pavilóne. Ide o najväčší veľtrh práce pre študentov a absolventov.Zúčastnené firmy ponúkajú prácu, stáže i letné brigády. K podujatiu patrí odborný sprievodný program. Všetci študenti UKF, ktorí sa podujatia zúčastnia, nemajú v škole absenciu. Dôkazom bude opečiatkovaná vstupenka z NDK spolu s dátumom účasti.

Na podujatie sa taktiež cestuje so Železnicami SR len za polovičnú cenu. Treba si len zakúpiť lístok s názvom „Vlakom na Národné Dni Kariéry” a nechať si ho opečiatkovať na podujatí. Domov sa potom cestuje zdarma.

Ďalšie projekty, ktorým sa AIESEC venuje, sú napríklad Talents of Tomorrow a opozitné podujatie Symposium-Startup Slovakia. Talents of Tomorrow sa zameriava na zamestnancov, poskytuje rady, ako napísať kvalitný životopis, či čoho sa vyvarovať na pohovore. Symposium-Startup Slovakia je naopak špecializované pre tých, ktorí chcú podnikať. Minulý semester AIESEC Nitra usporadúvalo pre študentov pravidelnéKariérne večery.

autorka článku: Veronika Mráziková

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “AIESEC: zapĺňa nám životopis

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.