Plat a uplatnenie

ŠTUDENTI A FINANCIE Nájsť si prácu, a ešte k tomu dobrú, sa v dnešnej dobe rovná veľkému zázraku. Po zvážení všetkých možností (cez reálne ukazovatele, teda čísla) zostáva už len zhodnotiť, že očakávania sú úplne odlišné. A nejaké riešenia? To by bol tiež zázrak.

Čo očakávajú študenti

Nedávny prieskum spoločnosti Deloitte ukázal, že slovenskí študenti vo svojom prvom zamestnaní očakávajú platy vo výške 767 eur. Viac si predstavujú už iba Česi a Slovinci, pričom zapojených bolo vyše 4000 študentov z 11 európskych štátov. Pozerajúc sa na výsledky cez filter finančnej krízy, problémov s nezamestnanosťou a možnosťou uplatniť sa, zostáva výška platu ako smerodajný ukazovateľ väčšinou na chvoste. Z druhej strany, z prieskumu vyšlo, že pre dnešných absolventov je najviac ŠTUDENTI A FINANCIE 4dôležitá možnosť kariérneho rastu, rozvíjania sa a získavania nových skúseností. Podstatná je aj atmosféra na pracovisku a väčšine mladých nerobí problém za prácou cestovať. Toto sú nároky a očakávania študentov, ale aký je ich vklad? Až 70 % dopytovaných pracuje popri škole. No z praxe môžeme tvrdiť, že k získavaniu skúseností dochádza v úplne inej oblasti, ako je odbor študenta. Dôvodom môže byť neefektívne prepojenie vzdelávania s trhom práce.

Čo ponúka štát

Nezamestnanosť sa na začiatku roku u nás vyšplhala na 14,8 %, a síce sa tvrdí všeličo, ďalej rastie. Nezamestnanosť mladých je na Slovensku okolo 35 %, teda piata najvyššia v Európskej únii. Údajne za to môže makroekonomická situácia. Práve nezamestnanosť však ovplyvňuje makroekonomickú situáciu negatívne. Naopak, Zákonník práce, ekonomický rast, podnikateľské prostredie, právny systém, úroveň vzdelania a iné ukazovatele sa podieľajú na tvorbe pracovných miest. Zišlo by sa navrhovať riešenia, vyhodnocovať možnosti, urobiť opatrenia… Správne, celé to je politický slovník. Zmena nikde. Zostali len čísla a prieskumy.

A celá otázka budúcnosti je zmenšená na jedno pragmatické – nájdem si aspoň nejakú prácu?

autorka článku: Mojmíra Némethová
zdroj fotografií: archív ON

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.