Povedomie o plagiátorstve

Slovenskí študenti sa opäť blysli. V prieskume o povedomí plagiátorstva sa umiestnili najlepšie spomedzi vysokoškolákov z 27 krajín Európskej únie.

Vyplýva to z výskumu realizovaného v rámci medzinárodného projektu IPPHEA (Impact of Plagiarism Policies in Higher Education Across Europe), ktorý bol zameraný na prevenciu plagiátorstva, antiplagiátorských politík, nástrojov na zistenie plagiátorstva, ako aj na ochranu autorských práv.

„Toto výborné umiestnenie sa podarilo Slovensku dosiahnuť práve vďaka existencii ANTIPLAG‑u, ktorý tvorí Centrálny register záverečných a kvalifikačných prác (CRZP) a Systém na odhaľovanie plagiátov pre slovenské vysoké školy,“ informovalo ministerstvo školstva.

Prieskum o povedomí plagiátorstva ukázal, že slovenskí študenti sú na tom s originalitou záverečných prác najlepšie

Aká je situácia na našej univerzite?

„Na UKF sme nezaznamenali žiadne prípady plagiátorstva študentských záverečných prác. Centrálny register záverečných prác nám od jeho vzniku potvrdil originalitu všetkých záverečných prác študentov UKF,“ povedal pre náš časopis prorektor Miroslav Tvrdoň.

Systém je prevádzkovaný v Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI). Podľa ministerstva ANTIPLAG získal v minulom roku prestížnu Európsku cenu za inováciu vo verejnej správe udelenú Európskou komisiou.

Systém na odhaľovanie plagiátov kontroluje originalitu vysokoškolských záverečných prác prichádzajúcich do CRZP, v ktorom sa sústreďuje päť druhov prác, a to bakalárske, diplomové, dizertačné, rigorózne a habilitačné.

Originalita každej práce sa porovnáva s prácami uloženými v centrálnom registri, ako aj s ďalšími dokumentmi, predovšetkým z vybraných internetových zdrojov. Výstupom je protokol o kontrole originality.

„Rozhodnutie o tom, či daný prípad je plagiátorstvom, alebo nie, je úlohou školiteľa a skúšobnej komisie,“ dodal rezort školstva.

autorka: Michaela Barnová
foto: Andrej Galica