Popoluška – kúzlo disneyovskej rozprávky opäť ožíva

Popoluška, 2015, Dráma / Rodinný / Fantasy / Romantický, réžia: Kenneth Branagh, hrajú: Lily James, Richard Madden, Cate Blanchett, Helena Bonham Carter, Holliday Grainger, Derek Jacobi…

Opätovné prenášanie klasických disneyovských rozprávok na strieborné plátno je v súčasnosti hollywoodskym trendom, no väčšinou s patričnými úpravami a prispôsobovaním sa potrebám súčasného diváka. Zatiaľ čo Alica v krajine zázrakov, Snehulienka a lovec alebo nedávna Vládkyňa zla oplývali vzrušujúcim temným nádychom, Branaghova Popoluška sa drží tradičného konceptu, je však aj výpravne monumentálna a dojemná.

6de7b328543e645c26078828291113b3-d8ne8kfHlavná hrdinka Ella, stvárnená pôvabnou Lily James (Hnev titanov), nažíva v šťastí so svojimi rodičmi v peknom stredostavovskom zámočku obkolesenom prírodou. Po úvodných scénach zobrazujúcich rodinnú harmóniu však jej matka v dôsledku choroby zomiera. Pred smrťou Elle vštepuje, aby bola vždy odvážna a láskavá, čo sa stane jej životným krédom. Po niekoľkoročnom smútku chce Ellin otec začať nový život, a tak si do domu privádza vdovu, ktorú zahrala precízna Cate Blanchett (Pán prsteňov). Onedlho však nastáva ďalší dramatický zvrat – Ellin otec umiera a ona je ponechaná na milosť a nemilosť zlomyseľnej macoche a jej rozmaznaným dcéram, Drizelle a Anastázii. Jedného dňa stretáva nešťastná Ella v lese očarujúceho Kita, pričom vôbec netuší, že ide o princa, ktorý si má onedlho na bále vybrať svoju osudovú nevestu.

Talentovaný režisér, scenárista a herec Kenneth Branagh do Popolušky pretavil všetky zručnosti a skúsenosti, ktoré nadobudol počas svojej dlhoročnej kariéry. Mnohým sa vryl do pamäti ako Lockhart z Harryho Pottera a Tajomnej komnaty, náročnejší diváci si ho spájajú so shakespearovskými hrami Veľa kriku pre nič alebo Hamlet, ktoré nakrútil a zároveň v nich aj účinkoval. Podpísal sa tiež pod mytologickú fantasy Thor, čo svedčí o tom, že mu nijaký žáner nie je cudzí. Popoluška je však v jeho pestrom filmovom portfóliu vôbec prvou rozprávkou.

Tradičné uchopenie

Z každej obrazovej sekvencie plnej výpravnej pompéznosti vyžaruje Branaghova snaha o tradičné uchopenie látky. Treba oceniť jeho schopnosť navodiť komornú divadelnú atmosféru a zároveň zožať komerčný úspech, čo sa v dnešnej dobe tak často nevidí. Celková dekorácia scén, ohromné kulisy, ktoré si divák užije najmä v scénach na bále, a prekrásne kostýmy sú doslova pastvou pre oči. Nemožno pochybovať o tom, že kostýmová výtvarníčka Sandy Powell si v budúcom roku zaslúži minimálne oscarovú nomináciu. Barokový vizuál diváka jednoznačne odzbrojí a umocní pocit, že Popoluška je napriek niekoľkým nápaditým fantasy prvkom (premena dyne na kočiar, sklenená črievička…) skôr dobová spoločenská dráma než klasická rozprávka.

CINDERELLA

Remeselná stránka filmu je  takmer bezchybná. Menší nedostatok predstavujú iba niektoré odfláknuté vizuálne efekty. Stačí spomenúť digitálneho jeleňa, ktorý Elle skríži cestu v lese. Vzhľadom na moderné vymoženosti ho grafici mohli stvárniť realistickejšie, pretože kazí dojem z inak draho pôsobiaceho filmu.

Branagh sa pri tvorbe snímky inšpiroval klasickou animovanou disneyovskou verziou z roku 1950. Na pomoc Popoluške prichádza dobrosrdečná víla sudička v podaní perfektnej Heleny Bonham Carter (Harry Potter), spoločnosť hlavnej hrdinke tiež robia myši, v ktorých nachádza svojich jediných priateľov. Niektoré scény majú v snahe myslieť aj na detského diváka jemný komediálny podtón, no v komplexnosti je film narozdiel od predchádzajúcich verzií viac dramatický a psychologický, oslobodený od stereotypného rozprávkového zjednodušovania.

Prepracované charaktery

Práve úsilie o hĺbku a vysvetlenie motivácií postáv možno popri úchvatnej výtvarnej stránke považovať za najväčšie pozitívum filmu. Macocha nie je zlá z nejakého chvíľkového popudu. Po prvom šťastnom manželstve sa druhýkrát vydala bez lásky, aby zabezpečila svoje dve hlúpe deti a neváha preto uplatiť aj kráľovského radcu. A aj niekoľko ďalších indícií vytvára z macochy charakternú postavu. Dobre napísaná je aj postava Kita, ktorého stvárnil herec známy predovšetkým z Hier o tróny – Richard Madden. Diváka nadchne intímne vykreslenie jeho vzťahu s umierajúcim otcom a rovnako aj iskry poletujúce medzi ním a jeho vysnenou Ellou. Ich tanečná scéna na bále je nádherná.

CINDERELLA

Paradoxom je, že Popoluška napriek tradičnému uchopeniu nie je typická rozprávka s plochými postavami. V Branaghovom poňatí majú hrdinovia plastické charaktery a konajú na základe určitých pohnútok. Film je spracovaný sviežo a vyvážene, obrazy v sebe nesú hĺbku a dramatickosť a zároveň sú popretkávané emocionálnym hudobným podkladom skvelého Patricka Doyla. Popoluška je dôkazom toho, že aj klasická téma môže v rukách schopného tvorcu dostať nový, nevídaný rozmer.

autorka: Mária Pánisová
foto: Walt Disney Pictures

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.