Moskovský denník #1: Študenti UKF na jazykovej stáži

Každoročne mnoho študentov zo Slovenska vycestuje do zahraničia cez program Erasmus, organizáciu AIESEC alebo tak ako my – cez neziskovú organizáciu SAIA, ktorá spolupracuje s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Minulý rok sme si my, študenti rusistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, podali prihlášku na jazykovú stáž v dĺžke dvoch mesiacov na Štátnom inštitúte ruského jazyka A. S. Puškina v Moskve a s malými dušičkami sme očakávali odpoveď. Zhruba v polovici marca sa konalo výberové konanie a z našej univerzity prijali osem študentov. Vycestovali sme však len šiesti.

Studenti UKF pred Chramom Vasilija Blazeneho, najznamejsim symbolom Ruska

Prekvapením pre nás bolo, že hoci bol odchod zo Slovenska plánovaný na začiatok októbra, na začiatku septembra sme nemali v podstate ešte žiadne informácie. Informačný e-mail sme obdržali zhruba týždeň pred odletom. A práve vtedy sa začala cestovná horúčka – nakupovanie, balenie, dohadovanie postupu absolvovania predmetov s pedagógmi…

Moskva: Keď cesta z letiska trvá dlhšie ako samotný let

Po uponáhľanom týždni sme sa zrazu ocitli pred autobusom, ktorým nám zabezpečilo ministerstvo školstva dopravu z Bratislavy na viedenské letisko Schwechat. Let prebehol v poriadku a s hodinovým časovým posunom sme pristáli v Moskve. Taxíkom sme sa dostali na internát a ďalším prekvapením bolo, že cesta naprieč Moskvou trvala dve hodiny, čo bolo dlhšie ako samotný let. Po úspešnom zabývaní sa na našich izbách (s láskou spomínajúc na staré dobré nitrianske internáty), sme sa na druhý deň ráno išli informovať ohľadne vyučovania a rozvrhu. Zapísali sme si predovšetkým predmety, ktoré sa nám zídu pri štátnicových skúškach.

Slnečný víkend, rozprávková atmosféra Červeného námestia a festival svetiel

Hneď v prvý (vďakabohu slnečný) víkend sme absolvovali výlet do centra mesta – na Červené námestie. Už len pri vstupe naň sme všetci cítili neopísateľnú eufóriu a radosť, prekvapila nás jeho rozloha a taktiež sýte farby, ktoré prevládali všade navôkol. Námestie má naozaj rozprávkovú atmosféru,  a pre každého z nás, ktorí sa venujeme štúdiu ruského jazyka a kultúry už niekoľko rokov, to bol splnený sen. V ten deň sme v blízkosti Červeného námestia strávili celé poobedie, stále neveriac, že už sme naozaj tu.

Počas tohto víkendu sa zavŕšil aj program medzinárodneho festivalu „Krug sveta“, ktorý sa konal v Moskve už po piatykrát. V rámci tohto festivalu využívajú ruskí aj svetoví grafici, dizajnéri a umelci priestory a typické stavby Moskvy, ktoré osvetľujú a vytvárajú na nich rôzne animácie. Krátky zostrih si môžete pozrieť v tomto videu. Pre nás to bol obrovský zážitok. Festival bol zakončený ohňostrojom, ktorý sme však, žiaľ, nestihli.

Na televíznej veži Ostankino

V priebehu týždňa sa už rozbehlo vyučovanie, ale každú voľnú chvíľu sme využili na výlety. Navštívili sme Chrám Krista Spasiteľa, prírodno-historický komplex Caricyno, moskovskú ZOO, výstavný a rekreačný komplex VDNCH, moskovské medzinárodné obchodné centrum Moskva City, v ktorom sa nachádza zároveň aj najvyšší mrakodrap v Európe a televíznu vežu Ostankino, ktorá je momentálne najvyššou vežou v Európe a štvrtou najvyššou vežou na svete. Jej výška je 540 metrov. Výhľad je však verejnosti prístupný len z výšky 337 metrov.

Študenti prekladateľstva ruského jazyka pred Moskovským medzinárodným biznis centrom Moskva city
Študenti prekladateľstva ruského jazyka pred Moskovským medzinárodným biznis centrom Moskva city
Výhľad na večernú Moskvu - v zábere Chrám Krista Spasiteľa a naľavo socha Petra I.
Výhľad na večernú Moskvu – v zábere Chrám Krista Spasiteľa

Multikultúrny internát

Keďže vyučovacie hodiny máme celý týždeň od pondelku do štvrtku, zväčša od 9:30 do 14:50 (v pondelok od 11:10 do 16:30), je ťažké zorganizovať si nejaký výlet. Každopádne je tu veľa cudzincov z iných krajín. Okrem Slovákov sú tu aj Česi, Číňania, Taliani, Iránci, Francúzi, Rumuni, Kubánci, Španieli, Poliaci, Kazaši, Afganistánci, Turci, Američania, Nemci, Sýrčania, Ukrajinci, Tadžici a taktiež tu študuje veľa Rusov. S niekoľkými sme sa už stihli zoznámiť, a keď majú čas, predebatujeme s nimi aj celý večer. Vtipné je, že len cestou do školy (trojminútová cesta výťahom) si vypočujem niekedy viac jazykov, ako som počula za celý život.

Nitrianski a ruskí študenti na internáte
Nitrianski a ruskí študenti na internáte

Pozitíva vs. negatíva

Stravovanie si riešime prevažne varením v kuchynkách, keďže potraviny sú v niektorých supermarketoch naozaj veľmi lacné  a varením neporovnateľne ušetríme. Odhliadnuc od toho, že občas nastane výpadok teplej vody aj na dva dni. Alebo tiež že niektorí jedinci nie sú schopní si po sebe upratať zvyšky jedla v kuchynke a večer sa tam objavujú kadejaké zvieratká, sme so stážou spokojní. Cítime výrazné zlepšenie v konverzácii s domácimi a taktiež sme už smelší a odolnejší, keďže sa tu učíme väčšej samostatnosti.

V najbližších týždňoch plánujeme navštíviť Petrohrad, a ak sa podarí, tak aj okolité mestečká Zlatého koľca. Odporúčam vám navštíviť webovú stránku organizácie SAIA a prezrieť si ponuku stáží na budúci rok, keďže prihlášky sa podávajú vo veľkom časovom predstihu.

autorka: Sabína Bekmatovová
foto: autorka a študenti

 

 

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.