5 nenáročných túr v okolí Nitry #2

Letnej turistiky nikdy nie je dosť, a tak vám prinášame aj druhý diel tipov na nenáročné túry, ktoré máte z Nitry takmer na skok. Zaujímať by mohli nielen milovníkov pekných výhľadov, ale aj nadšencov histórie.

Veľký Inovec

Najvyšší vrch malebného pohoria Pohronský Inovec sa nachádza neďaleko Zlatých Moraviec. Ani výstup na 901 metrov vysoký vrch nie je vôbec náročný a zvládne ho aj menej zdatný turista – okrem niekoľkých strmších pasáží je trasa pravidelná a stúpa len mierne.

IMG_0432
Z Veľkého Inovca je v lete obmedzený výhľad. foto: autor

Na skalnatom vrchole sa nachádza pamätná tabuľa s nápisom Pravda víťazí a namaľovaný štátny znak Slovenskej republiky. Z Veľkého Inovca sa naskytá najlepší výhľad na jeseň, keď sú už stromy opadané, no okolité pohorie je vidieť aj počas leta.

Na vrch vedie viacero turistických chodníkov, no túru odporúčame začať v obci Tekovské Nemce a nasledovať žltú značku.

Rotunda sv. Juraja

Neďaleko hraníc Nitrianskeho a Trnavského kraja sa nachádza Rotunda sv. Juraja, známa aj ako Rotunda Jurko. Rotunda patrí medzi najstaršie kultúrne pamiatky na Slovensku – pochádza z 9. storočia a na mieste vyrástla ešte pred vznikom Veľkej Moravy.

Rotunda sa nachádza v jedinečnom prostredí lesov Považského Inovca a pravidelne sa pri nej konávajú púte a omše. Sakrálna stavba v súčasnosti prechádza miernymi úpravami, no na pôvabe jej neuberajú ani lešenia.

IMG_1792
Rotunda sv. Juraja nadobudla po poslednej rekonštrukcii modrú farbu. foto: autor

K rotunde sa dostanete z obce Nitrianska Blatnica, nachádzajúcej sa pri Piešťanoch. Z obce vedie zelená značka, na ktorú sa tesne pred rotundou napojí žltá. Ak sa budete cítiť fit, môžete po nej pokračovať až k vrchu Marhát, na ktorom sa nachádza vyhliadková veža.

Dolnoždanská skala

Obec Dolná Ždaňa sa síce nachádza od Nitry o niečo ďalej, no nádherný výhľad z miestneho skaliska by vás mohol presvedčiť, aby ste túru predsa len absolvovali. Obec Dolná Ždaňa je dobre prístupná po diaľnici a leží hneď za Žarnovicou.

IMG_1820
Kovový kríž na Dolnoždanskej skale. foto: autor

Samotná Dolnoždanská skala je dobre vidieť už po príchode do obce a vedie k nej žltá turistická značka. Autom sa dá trasa skrátiť približne o tretinu a potom už výstup zvládnete svižným tempom do štyridsiatich minút. Túra nie je síce dlhá, no od vstupu do lesa veľmi strmá a menej zdatných turistov by mohla chvíľami aj trochu bolieť. Výhľad z vrchu však za to rozhodne stojí.

panoramaDZ1
Nádherný výhľad na Žiarsku kotlinu. foto: autor

Na skalnatom vrchole sa nachádza kovový kríž a vy sa razom ocitnete v úplnom obklopení kopcov. Krásny výhľad zachytáva okolité pohorie Vtáčnik, všetky priľahlé dediny a takmer celú Žiarsku kotlinu.

Burda (Kováčovské kopce)

Asi najmenej známy turistický cieľ v našom výbere by mal zaujať najmä milovníkov kúpania, ktorí každé leto mieria do Štúrova. Ak sa už presýtite známeho miestneho kúpaliska, môžete zamieriť do susednej obce Kamenica nad Hronom.

Z obce vedie červená značka, ktorá vás dovedie do centra najmenšieho a najjužnejšie položeného pohoria na Slovensku. Miniatúrna Burda, dávnejšie známa ako Kováčovské kopce, dosahuje maximálnu výšku 387 metrov a turistika je v nej skôr intenzívnejšou prechádzkou.

Dunaj_Madarsko
Na hraniciach s Maďarskom. foto: autor

Po chvíli sa ocitnete niekoľko stovák metrov od hraníc s Maďarskom a zo skalnatých brál sa otvorí krásny výhľad na Štúrovo, sútok Dunaja s Hronom, ale najmä ostrihomskú baziliku. V pohorí sa tiež nachádza bohatá flóra a fauna, vďaka čomu bolo vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu.

Vápnik – rozhľadňa

Za mestom Levice leží nevysoký travertínový vrch Vápnik. Na vrchole sa nachádza zaujímavá historická pamiatka – vyhliadkový pamätník, symbolizujúci pozorovateľňu druhého ukrajinského frontu a veliteľa maršala R. J. Malinovského. Pozorovateľňa zohrala kľúčovú úlohu počas oslobodzovacích bojov na konci druhej svetovej vojny a v roku 1960 na pôvodnom mieste vyrástol súčasný pamätník.

IMG_1903
Pamätník dlhé roky chátral a bol využívaný ako vysielacie zariadenie na prenos internetového signálu. foto: autor

Stavba dlho chátrala, no od roku 2015 je opäť prístupná verejnosti a z rozhľadne je krásny výhľad na Levice, Štiavnické vrchy i elektráreň v Mochovciach.

image
Výhľad z rozhľadne. foto: autor

Zaujímavým je i samotný 274 metrov vysoký kopček, v ktorého prostredí boli uskutočnené viaceré významné paleontologické objavy, ako napríklad zachovalá čeľusť prehistorického nosorožca.

K Vápniku sa možno poľahky dostať z Levíc alebo neďalekej obce Mýtne Ludany.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.