Kto nevyskúšal, nezistí

pavol-kirinovicKto by ho nepoznal. Vysoká postava, veľký nos, príznančný hlas – toto všetko charakterizuje redaktora televízie TA 3 a študenta žurnalistiky na UKF, Paľa Kirinoviča. Občas nečas vám prináša rozhovor o jeho živote, práci a predstavách do budúcna.

1. Čo ťa baví na práci redaktora?
No, priznám sa, sú dni, kedy ráno vstanem a do práce sa naozaj teším. Ale sú aj také dni, kedy sa mi naozaj nechce. Nechce sa mi telefonovať, nechce sa mi počúvať. Ale čaro tejto roboty je v objavovaní nových vecí v spoznávaní nových ľudí…, je to už skôr taká posadnutosť, ako droga… Objavujem veci z bežného života, o ktorých som predtým nemal ani páru. Alebo ma paradoxne baví takmer každodenný stres… Znie to bláznivo, ale kto nevyskúšal nezistí… 🙂

2. Predtým si pracoval v regionálnej CETV. Môžeš porovnať prácu v regionálnom médiu a v celoslovenskom?
No, prakticky to rozdiel nie je žiaden. Je to presne to isté – nájdete informáciu a spracujete ju… či už v regionálnej TV, alebo celoslovenskej. Rozdiel vzniká až v človeku a vo vnímaní prostredia. Veľká redakcia, veľa ľudí, iné témy, prienik do vyššej politiky… to všetko pôsobí veľkolepo. Ale je len na človeku, ako to vníma a či ho to pohltí a začne si namýšľať, že niekde je… a pritom je len vo „veľkej“ regionálnej televízii.

3. Ozrejmi študentom ako to funguje v televízii akou je TA3? Ako vyzerá tvoj bežný deň?
Môj problém je v tom, že už nebývam v Bratislave, tak musím denne dochádzať z Nitry. Niekedy autobusom, niekedy autom. Chodím na 8.45 – na poradu. Tam sa zhodnotí predchádzajúci deň a rozdajú sa inštrukcie. No a potom to začína – mail, telefonát, mail, telefonát….atď. Potom vybehnem do „terénu“. Prídem, napíšem texty a ide sa strihať… Najhoršie je však hľadanie vhodnej témy na nasledujúci deň.

4. Čo by si poradil mladým ľuďom, ktorí by chceli kráčať v tvojich šľapajách?
Treba mať len odhodlanie, ochotu takmer zničiť svoj voľný čas a treba mať aj poriadnu dávku šťastia. Ale či to stojí za to…. je otázne…?!?!

5. Máš nejaký profesionálny cieľ, ktorý si chceš v živote splniť?
Práca redaktora v TV je podľa mňa naozaj len na „pár“ rokov. Nebol to môj životný cieľ vybrať sa touto cestou. Chcel som byť lekár, no nejako to nevyšlo… Ale keď už, tak už…Chcel by som byť hovorca prezidenta… 🙂 a potom možno aj ten prezident 🙂

6. Máš čas na ženské pohlavie? Máš priateľku?
Priateľku mám a snažím sa všetok čas venovať jej. Ona je môj relax a pri nej dokážem naozaj oddychovať.

7. Momentálne si v 5. ročníku na FF UKF, katedra žurnalistiky. Vieš sa teda už obzrieť a zhodnotiť svoje štúdium na našej škole?
Moje štúdium bolo naozaj pestré a plné nečakaných zvratov. Hodnotiť by som ho nechcel a zatiaľ ani nemôžem… ešte ma čaká diplomovka a štátnice… 🙂

8. Čo ti dáva škola?
Škola mi dáva v prvom rade dostatok teoretických vedomostí. Je pravda, že ak ich človek nemá, má to o niečo ťažšie. Nikdy nejde len o „titul“… Škola mi taktiež dala veľa dobrých priateľov, dala mi moju lásku a naučila ma byť trpezlivým.

9. Čím si chcel byť v detstve?
Ako som už spomínal, chcel som byť lekár. Samozrejme, že to išlo od takých povolaní ako smetiar, traktorista a kozmonaut. Chcel som byť aj zubár, historik a zverolekár. Keď už ma tlačil čas a roky pribudli, chcel som byť hocičo, len aby tam nebola matematika a fyzika… A tak som skončil na žurnalistike.

10. Keby si nerobil to, čo robíš, čo by si robil?
Chcel by som byť finančný žralok 🙂

11. Máš nejaké obľúbené pracovné témy?
Ešte v regionálnej televízii som mal zameranie na oblasť – polícia, hasiči. To som sa bláznil a vysedával s kamerou 12 hodín pred hasičskou stanicou a čakal na výjazd. Teraz mám zameranie na oblasť dopravy. Všetko, čo sa mihne na ministerstve dopravy by som mal vedieť… no nie je to pravidlo. Keď treba, robím aj výstavu psov a mačiek… tie mám najradšej 🙂

autor článku: Petra Hadžová
autor fotky: Veronika Klusková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.