Veľkosklad s kultúrou „Ja a my“

zatial-iba-16-zakladatelov-studnetov-vsetci-dufaju-ze-sa-rady-zdruzenia-casom-rozsiriaNa UKF vzniklo združenie „Ja a my“, organizácia, ktorá zastrešuje mladých umelcov v Nitre a umožnuje prácu na spoločných projektoch. Inými slovami – produkuje kultúru.

„Ja a my“ je občianske združenie, ktoré vzniklo v októbri na pôde Katedry hudby Pedagogickej fakulty. Založili ho mladí študenti, aby podporili nitriansku kultúru a umožnili aj iným študentom sebarealizovať sa. „Ja a my“ chce byť otvorenou spoločnosťou, ktorá neexistuje iba sama pre seba, ale chce skultúrňovať život aj iným.

O čo teda v praxi ide? Predstavte si, že ste študent v Nitre, no nebaví vás do noci vysedávať nad skriptami alebo po krčmách. Podujatia z plagátov sa vám zdajú nezáživné alebo tie najlepšie ste aj tak zmeškali. Máte nápad ako zorganizovať vlastnú akciu, ale neviete ako. Radi by ste sa na niečom podieľali, ale neviete kde alebo s kým. Preto vznikol kultúrny spolok „Ja a my“ – aby vzal pod krídla mladých ľudí, ktorí by pracovali na spoločných kultúrnych činnostiach. Ak chcete byť aj vy súčasťou väčšieho projektu, alebo máte vlastnú predstavu, nebojte sa kontaktovať novozaložené združenie na e-mailovej adrese jaamy@post.sk.

Na ustanovujúcom valnom zhromaždení jamákov predstavili zakladatelia svoje plány. Projekt číslo jeden je zatiaľ divadelné predstavenie Jozef a jeho čarovný plášť, reálne vyzerajú ďaľšie tri projekty. No členovia spolku nechcú ostať iba pri divadle a hudbe – radi by poskytli priestor výtvarníkom, literátom, zabávačom, teda komukoľvek, kto sa chce s produktmi svojej duševnej práce podeliť s verejnosťou.

Chuti do práce je vždy dosť, ale ako to už býva, najväčšie problémy sú vždy s peniazmi a slovenskou byrokraciou. Peniaze na kultúrne podujatia sa dajú získať iba od sponzorov a rôznych nadácií. Občianske združenie „Ja a my“ ako právnická osoba pod hlavičkou školy dokáže ľahšie preklenúť ťažkosti s nepríjemnou admistratívou. Združenie získalo potrebné povolenia a je zaregistrované na príslušnom ministerstve. Zostáva už iba vypĺňanie nudných tlačív a získavanie financií prostredníctvom grantových kôl, študentských bankových fondov a podobne. A v tomto združenie „Ja a my“ mladým umelcom rado pomôže – tak prečo to s nimi neskúsiť?

autor článku: Stano Šimo
autor fotky: Stano Šimo

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.