Zoči-voči prezidentovi

okrem-prezidenta-odpovedali-na-otazky-aj-dalsi-hostiaDivadlo Andreja Bagara v Nitre sa 24. februára 2009 naplnilo (nielen) študentmi vysokých a stredných škôl. Konala sa tu totiž neformálna beseda s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom.

Poldruhahodinovej diskusii predchádzali úvodné myšlienky prezidenta o zložitej ceste k samostatnosti slovenského národa. Vyzdvihol hlavne, že už šestnásť rokov sme hrdými občanmi s vlastným územím, kultúrou a jazykom, ktorá nebola jednoduchá. Spomínal ťažké reformy a momentálnu hospodársku krízu, ktorá, ako hovorí: „… nie je len krízou systému, ale i osobnosti“. Vrátil sa aj k plynovej kríze, v ktorej „nám nepomohli tí, s ktorými máme zmluvy, ale tí druhí – Česko, Maďarsko,…“

Po krátkom príhovore dostalo priestor publikum. Rozruch hneď v úvode spôsobila pani Mikulová. Pravdepodobne už od začiatku stretnutia čakala na túto chvíľu a nehanbila sa od primátora Nitry Jozefa Dvonča rázne žiadať odpoveď na otázku o prideľovaní odmien zástupcom mesta v čase hospodárskej krízy. Napriek odpovedi zo strany primátora, ktorý bol, mimochodom, v úlohe moderátora diskusie a nie diskutujúceho, niekoľkonásobne hrubo nevhodne útočila a narušila chod besedy. Jej vystúpenie nedalo nezareagovať ani prezidentovi SR, ktorý prišiel diskutovať so študentmi a občanmi a v priebehu prvých desať minút sa ani on, ani študenti, nedostali kvôli nevhodným otázkam k slovu. Napokon sa o nerušený chod besedy museli nenápadným spôsobom postarať strážcovia poriadku.

Väčšina nasledujúcich otázok však bola zameraná na problémy školstva. Prezident vidí chybu najmä v tom, že každý nový minister mení reformy podľa vlastných predstáv bez ohľadu na ich skutočný prínos. Podľa neho „naším exportom je vzdelanie“ a tým nás povzbudzuje k ďalšiemu štúdiu. Študenti kládli najmä otázky súvisiace s ich budúcnosťou, uplatnením. Boli zvedaví, aké podmienky pre nich vytvára štát, prečo zostať pracovať práve

na Slovensku… Prezident opakoval, že treba vytvárať podmienky. Zároveň priznal, že úroveň našich vysokých škôl je veľmi nízka a nemyslí si, že sa zahraničné univerzity budú snažiť nadviazať s tými našimi spoluprácu.

Zaujala nás aj nasledujúca otázka, pre nás dosť dôležitá: „Ľudia študujú štyri roky, škola stratí akreditáciu a čo majú teraz robiť ?“ Aj keď sa prezident snažil k téme vyjadriť, odpoveď sme nedostali, keďže podľa neho to bola otázka pre prísediacich rektorov oboch nitrianskych univerzít. Tí sa však slova neujali.

Na pretras sa dostali i skrachované nebankové subjekty, ktoré prezident prirovnal k športke, za čo si vyslúžil potlesk od študentov.

Priestor na otázky dostali i vysokoškolskí pedagógovia, ktorí sa taktiež väčšinou venovali školskej tematike. Jedným z hostí besedy mal byť totiž i minister školstva Ján Mikolaj, no neprišiel. Napriek tomu bolo školstvo nosnou témou celej besedy, pretože bola besedujúcim najbližšia.

autori článku a fotografie: Jana Trebulová, Kitti Halászová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.