Výraznejšie STOP FAJČENIU aj na školách

znizi_novela_pocet_fajciarov_otaznikNovela zákona o ochrane nefajčiarov je už v platnosti. Jej nové pravidlá sa však netýkajú len majiteľov stravovacích zariadení a predajcov tabakových výrobkov. Paragraf sedem tejto novely upravuje aj podmienky fajčenia na školách. Ktoré jeho body platia aj pre študentov?

V prvom rade je podstatné zdôrazniť, že novela nemá v úmysle fajčiarov diskriminovať. Snaží sa eliminovať alarmujúce číslo ľudí závislých od nikotínu a chrániť tých, ktorým cigaretový dym prekáža, no sú mu bezprostredne vystavení. Zdravie fajčiara či nefajčiara je pre ňu rovnako dôležité. Od 1. septembra si preto treba dávať väčší pozor na to, kedy a kde si vychutnáme vytúženú cigaretku. Problémy nás totiž môžu stretnúť už pri cestovaní do školy. Zákon sa rozhodol netolerovať fajčiarske úmysly v prostriedkoch a nástupištiach akejkoľvek dopravy (a to platí aj pre lanovkovú či inú špeciálnu dráhu) a v čakárňach určených pre cestujúcich.

Ďalšia dobrá rada znie: neodkladajte si fajčenie na internát! Zákaz sa netýka len vysokých škôl, ale aj študentských domovov. Internáty Zobor a Nitra majú už dlhšie v zmluve začlenený zákaz fajčenia v ich priestoroch. Týmto im vzniká nárok na uloženie sankcie nikotínovému delikventovi až do výšky 15 €. O tom, že toto varovanie nemá len písomný charakter, svedčí aj uloženie štyroch pokút za fajčenie v ŠD Nitra. To je povolené len pred vstupom do budovy. Fajčením v okne by sa vám podarilo spustiť požiarny hlásič, ktorého demontáž je tiež signalizovaná na vrátnici. Vždy je preto jednoduchšie zviesť sa výťahom a zapáliť si vonku.

Nariadenie platí pre všetky priestory a budovy fakúlt UKF. Kontrolu dodržiavania daných predpisov má na starosti Slovenská obchodná inšpekcia, Štátna veterinárna a potravinová správa, orgány štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva alebo obec. Na železničnej stanici a v jej priestoroch má toto právo železničná polícia. Všetky spomínané orgány nás môžu „potešiť” pokutou do výšky 166 € a majú na starosti aj pravidelnú kontrolu oznamov o zákaze fajčenia. Tie by mali byť vyvesené na viditeľnom mieste (v prípade hrozby pokuty by sa vám možno podarilo vyhovoriť na zle neviditeľné umiestnenie či dokonca žiadne :)) a musí byť na nich uvedený orgán, na ktorý je možné sa obrátiť v prípade porušenia zákona.

Ak aj vy patríte k študákom, ktorí nemajú vo vreckách zbytočné eurá, skúste sa vyhnúť týmto kritickým miestam. Nielenže ušetríte, ale prejavíte tým aj veľkú tolerantnosť voči nefajčiarom.

autorka článku: Kristína Lišková
autorka fotografie: Kristína Lišková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.