Pravá tvár Indie

Prednáška docenta Svetozára Krna, ktorá sa 9. novembra uskutočnila na ŠD Nitra, začala jeho uvoľneným spomínaním na pobyt v Indii.

Rozprával nám o svojej ceste severnou Indiou, o neznesiteľných teplotách a vlhkosti, o prevencii, ktorú museli on aj jeho spolucestovatelia podstúpiť, o hroziacich nebezpečenstvách aj krásach tejto krajiny. Na fotkách prezentácie sme sa neraz zasmiali, keď k nim doplnil úchvatný príbeh. Niektoré zábery boli dych vyrážajúce, vďaka iným sme si uvedomovali, že sme sa narodili v dokonalých podmienkach pre život. Docent Krno spomínal aj dobrosrdečnosť ľudí k cudzincom. Zamýšľal sa nad prepychom, v ktorom sme zvyknutí žiť, a nad indickou realitou. Prednáška teda priniesla i poučenie – India má svoje monumentálne krásy i špinavé ulice, honosné stavby aj chudobných.

Na konci bolo premietnutých ešte niekoľko videí, do ktorých bolo jednoduché sa vcítiť. Človek sa na chvíľu ocitol v indickom autobuse uprostred údolia. Ak by ste sa vyklonili z okna, naskytol by sa vám závratný pohľad z prudkého útesu. Pri tomto zábere sa nieslo miestnosťou užasnuté „vov”. Atmosféra bola mimoriadne príjemná, okorenená príležitostným humorom. Z  prednášky sme odchádzali naplnení novým zážitkom zvažujúc cestu do Severnej Indie.

autorka článku: Zuzana Benková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.