Ponitran – univerzitná folklórna scéna

ked_sa_mlada_krv_rozburi

Reprezentujú nás, šíria dobré meno Univerzity Konštantína Filozofa, a predsa o nich vieme tak málo. Folklórny súbor Ponitran vznikol v roku 1966 a existuje dodnes. Všade, kde sa objaví, žne veľké úspechy.

Súbor Ponitran poznajú v mnohých krajinách – od susedného Česka až po ďaleký Azerbajdžan. Napriek tomu však nepohrdnú pozvaniami aj na dedinské slávnosti, kde mladá krv členov Ponitranu ihneď rozprúdi príjemnú atmosféru.ponitrianske_tanecnice

Súbor už získal množstvo ocenení. Práve tento rok dostal významnú cenu na Akademickom Zvolene za interpretáciu folklórnych tradícií na národnostne zmiešanom území. Ponitran pozostáva z hudobnej, speváckej a tanečnej zložky. Riaditeľkou je PaedDr. Jana Depešová, PhD. Od roku 2004 vedie hudobnú zložku Ing. Svetlana Kolláriková Zaujcová. Tanečnej sa venuje Bc. Peter Kollárik. Na konci septembra dostávajú študenti každoročne možnosť stať sa súčasťou tohto kolektívu. Organizujú totiž konkurz do všetkých troch zložiek súboru. „Rok čo rok záujem študentov stúpa. Poniektorí vytrvajú až do konca piateho ročníka, iní to zase vzdajú po dvoch – troch nácvikoch,” prezradila nám jedna zo speváčok.

Tanečníci aj speváci

Zozvucnym_hlasom_lakaju_do_tancaskupenie tvoria poväčšine študenti UKF, ale nájdu sa medzi nimi i prívrženci Poľnohospodárskej univerzity. V súčasnosti pozostáva cca zo 40 členov. Predstavujú piesne, ktoré spadajú do regiónov Ponitrie, Hont a Tekov.

Súbor sa môže pýšiť niekoľkými vlastnými CD nosičmi. Práve toto leto, na prelome mesiacov júl a august, prebiehalo nahrávanie CD s názvom „Zverboval sa Janík”. Jediným negatívom je, že nie je voľne predajné. Bohužiaľ si ho tak nemôžu vypočuť všetci milovníci ľudovej hudby.

V roku 2010 ich čaká opäť veľká výzva. V júli sa zúčastnia Akademickej Nitry, kde sa predstavia programom Miniatúry z Ponitria. Sme hrdí na to, že reprezentujú našu univerzitu. Držme teda palce, nech sa im na folklórnej scéne naďalej darí.

autorka článku: Sabína Nagyová
autor fotografií: www.ponitran.ukf.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.