Taký pán spisovateľ

taky_pan_spisovatel_bez_popisku

Položme si hneď na úvod otázku: Kto je Daniel Hevier? Odpoveď dostaneme nepriamo, podľa toho, koho sa opýtame. Dieťa vám snáď povie: ,,A je Albert akrobat. AHA: vie na hlave stáť. Ahoj, volá Adela. Keby som to vedela!” Násťroční vám oznámia: ,,Juchú, juchú, juchú, nosím náušnicu v uchu…” Zaľúbený vykríkne: ,,Láska, necestuj tým vlakom!” Superstaristi zaspievajú: ,,Kým vieš snívať.” A my ostatní si môžeme povedať: ,,Ľudia vôbec nie sú zlí.” Daniela Heviera poznáme všetci, predovšetkým cez jeho texty.

Prozaik, básnik, dramatik, scenárista, textár, vydavateľ a najnovšie aj učiteľ navštívil 3. novembra 2009 Nitru. V Nitrianskej galérii sa konala prvá tohtoročná beseda z cyklu besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi. Celú udalosť mal pod palcom moderátor Dado Nagy. Prišla som len-len, pani na vrátnici na mňa kričí: ,,Beseda s Hevierom? Prvé poschodie!” Miestnosť zaplnená do poslednej stoličky. Nabitá myšlienkami, otázkami, očakávaním…

Spisovateľ sa nám predstavil ako čitateľ. ,,Vyberám si knižky od 700 strán.” Tenké knihy sa vraj rýchlo čítajú, neoplatí sa do nich investovať. Apropo, viete čo pán Hevier čítal po ceste autobusom do Nitry? Knižku s názvom Divocí detektivové od Roberta Bolaňa, ktorá je tiež poriadnou ,,bibliou”.

daniel-hevier-kniha-ktora-sa-stane444 strán

Presne toľko má jeho najnovšia kniha s názvom ,,Kniha, ktorá sa stane”. Pri jej písaní pomáhal autorovi akýsi vnútorný hlas, ktorý mu dokonca určité fakty presne nadiktoval. Kniha nebola do života uvedená klasicky – krstom. ,,Mám rád rituály márnivosti,” odpovedal na otázku, prečo knihu pribil na dosku a hodil do Dunaja. ,,Možno knihu nájde nejaký rumunský prekladateľ,” zažartoval. Autor nechcel svoju knihu príliš propagovať. Za čas jej vydania si zvolil leto, doslova uhorkovú sezónu, kedy sú ľudia na dovolenke a tí, ktorí nie sú, nečítajú. Svojich čitateľov si však napriek tomu našla. Jedna čitateľka dokonca autorovi písala, že už nemusí ďalšiu knihu čítať a on už nemusí ďalšiu písať. Vraj je v nej všetko. Hevier toto dielo napísal naozaj zaujímavo. Okrem samotného deja prekvapí aj symbolika, ktorá ,,Knihu, ktorá sa stane” sprevádza. Ak ju náhodou chytíte v budúcnosti do ruky, určite si všimnete, že jedna strana chýba. Autor ju vynechal zámerne, vraj ju doplní neskôr – bude to niečo ako pokračovanie nabudúce. Veľa vecí, ktoré si v knihlogo_nge autor vymyslel, sa neskôr stali reálnymi v jeho živote. Vymyslel si napríklad auto s poznávacou značkou BA444CH, ktoré neskôr uvidel na ulici. ,,Žijem nočným životom.” Nie, zďaleka tým nemyslel vymetanie barov. Hevier chcel povedať, že sa mu sníva veľa vecí v predstihu. Sny nám vraj dokážu veľa prezradiť.

Spisovateľ sa predviedol ako všestranný umelec. Prečítal nám na požiadanie zopár úryvkov z knihy, dokonca si sadol za klavír. Hevier ako klavirista, dokonca ako spevák. Bolo to úžasné. Človek nemá každý deň možnosť vidieť takého plodného človeka, umelca.

autorka článku: Katarína Lacová
zdroj fotografie: www.hevi.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.