Čo ste nevedeli o prvom apríli

co-ste-nevedeli-o-prvom-apriliTento mesiac majú všetci blázni a dobre naladení ľudia radosť. Je predsa apríl, mesiac všetkých žartíkov, ktorý odštartoval šnúru všakovakých huncútstiev vo svoj prvý deň.

Vo väčšine kultúr znamenal prvý apríl hlavne príchod jari. V starovekom Ríme sviatok smiechu a roztopaše Festum stultorum (alebo Hilaria) začínal 25.marca a vrcholil prvým aprílovým dňom. V súčasnom Taliansku sa prvému aprílu hovorí Rímske dni smiechu a okrem toho, že ľudia vystrájajú rôzne žartíky, sa na znak jari zbavujú starých vecí a obliekajú sa do nových, často smiešnych a pestrofarebných šiat. Od 14. do 16 storočia oslavoval v tento deň príchod nového roku skoro celý západný svet. Na začiatok apríla teda pripadali aj veľkonočné sviatky a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. V roku 1582 pápež Gregor XIII. zreformoval juliánsky kalendára a príchod nového roka sa presunul na 1.január. Keďže bolo zvykom sa na nový rok obdarúvať, pretrvalo to i na prvého apríla, ale darčeky dostali povahu skôr vtipného charakteru.

Vo Francúzsku sa tento sviatok nazýva Poisson d’Avril – Aprílová ryba, pretože Slnko sa nachádza v znamení rýb. Slávnosti trvajú dlho do noci a prebiehajú s tancom, vínom a spevom v uliciach. Spočiatku bol sviatok len rodinnou záležitosťou, neskôr sa žartíky začali robiť aj medzi priateľmi. Deti sa pokúšali pripevniť na chrbát spolužiakov papierovú rybu a ak si to nevšimli, pokrikovali: „Aprílová ryba!” Tradíciu dňa bláznov však nájdeme aj v oveľa vzdialenejšej kultúre, v Indii. Dni bláznov sa nazývali Huli a začínali 30.marcom. Ulice boli plné slávností a karnevalov, ľudia museli plniť nezmyselné príkazy a ak nevedeli správne a pohotovo reagovať, prípadne nepochopili, že ide o obyčajný žart, stali sa z nich blázni osláv.

Postupne sa oslavy Dňa bláznov rozšírili aj do iných krajín, hoci každá si zachováva isté odlišnosti. V Anglicku je vtipom zasvätené len ráno. V Škótsku trvá tento sviatok dva dni, pričom druhý sa nazýva Zadkový, žarty sú ešte krutejšie a venované práve sedacej časti. V Portugalsku sa oslavuje v nedeľu a v pondelok pred veľkým pôstom a najzaužívanejším vtipom je posypať priateľov múkou. V  Nemecku je tento zvyk zaužívaný už spred roku 1600, do Fínska sa tradícia dostala na konci 18. storočia zo Švédska. Do USA priviezli tento sviatok kolonisti, odvtedy sa Američania snažia nachytať každého a pokrikujú „Aprílový blázon!” a podobne.

Ako oslavujete prvý apríl vy? Či si vyberiete farebné šaty, tanec, spev, či žarty, rozhodne tento sviatok neignorujte. Smiech je predsa zdravý a zaslúži si aspoň jeden sviatok v roku.

autorka článku: Žofia Drugdová
autor fotografie: Peter Raškovič