Figúrky hľadajú majiteľa!

2_rocnik_programu_aby_ludia_ludom_pomahali_2007Nitrianska komunitná nadácia vyhlasuje už 4. ročník úspešného programu Aby ľudia ľuďom pomáhali. Každá firma, jednotlivec či skupina ľudí má možnosť zakúpiť si figúrku a prispieť na grantové kolo programu s témou: Integrácia.

O programe

Aby ľudia ľuďom pomáhali je jedinečný grantový program spájajúci filantropiu s umením. Umožňuje firmám a organizáciám, aby si zakúpili originálny výtvarný objekt a podporili projekty zlepšujúce kvalitu života v Nitrianskom kraji. Program sa začal realizovať v roku 2007 a už od svojho prvého ročníka sa teší veľkej obľube. Nitrianska komunitná nadácia je v súčasnosti jedinou organizáciou na Slovensku, ktorá ponúka firemným darcom spoluprácu takéhoto typu. Do programu sa doteraz zapojilo niekoľko desiatok firiem a inštitúcií. Na základe získaných finančných príspevkov za figúrky mohla Nitrianska komunitná nadácia grantmi podporiť viaceré  projekty v Nitrianskom kraji.

logo_nknFigúrka

Výška: 1,6 metra
Tvar: Figúrka z hry Človeče, nehnevaj sa
Materiál:  Plast
Cena: 1 660 €

4. ročník s malou zmenou

Každá z figúrok je iná, výnimočná. Firmy a organizácie majú k dispozícii vždy niekoľko výtvarných návrhov a vyberú si ten, ktorý sa im najviac páči. Na ich tvorbe sa podieľajú predovšetkým mladí ľudia. V predchádzajúcich ročníkoch vdýchli figúrkam život študenti Katedry výtvarnej tvorby a výchovy UKF v Nitre, v tomto ročníku to budú nadané deti z nitrianskej Tralaškoly a ich nemenej nadaní kamaráti – autistické deti. Kvalitu výtvarných návrhov a realizáciu ich spracovania garantuje známy nitriansky výtvarník akad. maliar Marián Žilík. Figúrka je originálnym umeleckým dielom v životnej veľkosti. Zároveň je symbolom filantropie, pretože pomáha tam, kde je to potrebné.

Prezentácia figúrok

Prezentácia figúrok sa koná každoročne sa počas Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Takouto formou sú figúrky na Svätoplukovom námestí predstavené verejnosti, každá firma dá figúrke vlastné meno. Zároveň sú na podujatí odovzdané symbolické šeky úspešným predkladateľom projektov v rámci grantového programu, ktorý je financovaný z výťažku predaja figúrok. Podujatie sa tak stáva vynikajúcou možnosťou prezentovať filantropické smerovanie firmy v oblasti spoločenskej zodpovednosti. Po ukončení Divadelnej Nitry sú objekty ešte niekoľko mesiacov súčasťou interiéru niektorého z nitrianskych nákupných centier. Potom si ich majitelia preberú, aby nimi ozdobili vstupné haly, obchodné priestory či kancelárie svojich firiem.

Podporené projekty

Figúrky a ich vlastníci počas niekoľkoročnej existencie programu urobili veľa dobrého. Pomohli otvoriť čajovňu v komunitnom centre na nitrianskom sídlisku Klokočina, vybudovať nové detské ihrisko pre týrané deti z krízového centra Slniečko, priblížili občanom a návštevníkom nášho mesta aktivity nitrianskych kultúrnych inštitúcií počas Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, prispeli k skrášleniu pobrežia Dunaja pri obci Kravany, vytvoreniu oddychovej zóny pre seniorov v Topoľčanoch, umožnili otvoriť galériu pre amatérskych fotografov v Šali a podobne.

Vystava_figurok_na_svatoplukovom_namesti_v_Nitre_2008Témy predchádzajúcich ročníkov:

Témy 1. ročníka programu:

– 1. ochrana životného prostredia, 2. sociálne programy, 3. kultúra.

Téma 2. ročníka:

– Zlepšujeme kvalitu života na sídliskách

Téma 3. ročníka:

– Skrášľujeme miesto, kde žijeme

.

.

autor článku a foto: tlačová správa Nitrianskej komunitnej nadácie

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.