Skrotenie zlej ženy

skrotenie-zlej-zeny-bez-titulkuAntikrist (Antichrist). Hororová mysteriózna dráma, Dánsko/Nemecko/Francúzsko/Švédsko, 2009. Réžia: Lars von Trier. Hrajú: Willem Dafoe, Charlotte Gainsbourg.

Film zažil premiéru na festivale v Cannes, aby mu vzápätí mohla porota tohto filmového festivalu, ktorá udeľuje ceny filmom s duchovnou a morálnou hodnotou, dať anti-cenu za zobrazenie nenávisti a silnému predsudku voči ženám. Ocenenie v Cannes však za svoj herecký výkon dostala aj hlavná hrdinka Charlotte Gainsbourg. Lars von Trierov Antikrist by sa teda dal označiť ako najkontroverznejšia snímka roka, o čom svedčia aj názory filmových kritikov, ktoré sa v mnohých prípadoch rozchádzajú.

Skrotenie zlej ženy.

Film je rozprávaný v troch dejstvách a s veľmi kvalitne spracovaným prológom. Manželská dvojica počas milovania príde o dieťa, s čím sa manželka (Charlotte Gainsbourg) nevie vyrovnať. Jej manžel (Willem Dafoe), psychiater, sa rozhodne porušiť zásadu neliečiť svojich známych a rodinu a pokúsi sa vyhľadať démonov svojej ženy. To dvojicu dovedie až do opustenej chatky uprostred lesa, kde sa spoločne vyrovnávajú s veľkou stratou. Striedajúce sa nálady trúchliacej matky, ktorá sa mení na diablicu, však vyústia v neočakávané udalosti, pri ktorých sú učebnicové kroky psychiatra zbytočné. Dvojicu aktérov, ktorí podali presvedčivé herecké výkony, nesprevádza počas celého snímku ani jedna vedľajšia postava.

.

Antikrist šokuje a poburuje najmä svojou brutalitou. Autor však spravil výnimku a film stvárnil aj v „prijateľnejšej” verzii, pre televízie a silne katolícky založené krajiny. Originál sa však nesie v znamení masochizmu a hardcore sexuálnych scén, v ktorých Dafoa zastupuje pornoherec Horst Baron. Zentropa Entertainment, produkčná spoločnosť, ktorú Lars von Trier založil, je vôbec jedinou spoločnosťou produkujúcou mainstreamové filmy s “hardcore sex” scénami, pri ktorých je vidieť pohlavný akt aj s pohlavnými orgánmi. Sexuálne scény sú sprevádzané tými krvavými, a to všetko ústi do epilógu, ktorý spolu s prológom tvoria nosné piliere filmu.

.

Umeleckosť? Povrchnosť? Záhadnosť? Nezmyselnosť? Zvrátená nechutnosť? Dokonalé vcítenie? Aj toto môžu, ale nemusia byť emócie, ktoré tento film vo vás vyvolá – a možno aj všetky naraz. Ak však nemáte silné povahy a žalúdky, radšej sa Antikristovi vyhnite. Tento film vplýva veľmi ťažko na psychiku, spánok aj tráviaci trakt. Ak je naopak vaša zvedavosť silnejšia ako pud sebazáchovy, neváhajte a príďte si toto brutálne dielo pozrieť.

autor článku: Michal Lukačovič
zdroj foto: newsblaze.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.