Dva je niekedy viac ako tri

dva-je-niekedy-viac-ako-triAdam Thirlwell: Politika, Ikar (2005). Z anglického originálu preložil Vladislav Gális. 255 strán.

Politika nie je len jedlom okrúhleho stola alebo televíznych novín. Varí sa v osobných životoch, kypí v posteliach, kazí sa v chladničkách excitov exmilencov. Je všade. Aj v tejto knihe.

Politika nie je o politike. Je to komédia o všetkom ostatnom. To tvrdí autor a ja pritakávam. V knihe nájdete pár, trojku, sex, infarkt aj položidovský pohľad na nemeckú architektúru nacizmu. Proste všetko, čo zdanlivo spolu nesúvisí, no zároveň dáva Thirlwellovi logiku.

Nana, Moshe, Anjali. Hlboko zakomplexovaná kráska, položidovský herec, inteligentná lesbička. Trojka, ktorej príbeh sa odohráva v posteli bytu na predmestí Londýna. Áno, ich vzťah je o sexe, vulgárnosti polôh či nedoriešenej orientácií. Za všetkým však stojí politika vzťahu, ktorej chýba zákon. Tak sa život v trojici stáva oveľa komplikovanejším ako sa hlavným postavám na začiatku zdalo. Túžia mať viac, chcú jednu i druhého, no zároveň na seba žiarlia. Pretože dievča by rado dievča, chlapec zase svoju priateľku a občas aj tú jej. V politike predsa býva veselo!

Zápletka knihy nie je zložitá, rovnako ako jej váha alebo myšlienky. Vlastne ani dialógy. Politika je zaujímavá tým, že niekde medzi Havlovým listom Dubčekovi či Kunderovými knihami nachádza súvislosti s problémami spomenutej trojice. Občas nudný monológ, pestrá predohra, Maove milenky, to všetko vás donúti popremýšľať o vlastných vzťahoch z trochu inej strany. Zistíte, že nezmyselné veci spolu súvisia, i keď len zdanlivo, že vo všetkom je politika a nesedí iba v kresle tejto knihy.

Skúste však pri jej objavovaní neriešiť sex. Je v knihe preto, lebo tam byť musí, pretože posúva problémy londýnskeho trojuholníka. Politika nie je vulgárna. Je zaujímavým pohľadom na nevšedné veci. Priniesla Thirlwellovi, odborníkovi na anglickú literatúru a redaktorovi oxfordského časopisu Areté, zaradenie do zoznamu najtalentovanejších súčasných britských autorov. U nás sa dala istý čas kúpiť za desať centov. Aká komédia! Koniec koncov, aj o nej je táto kniha.

autor článku: Kristína Lišková
zdroj foto: www.zionmag.org

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.