Imaginárium dr. Parnassa

imImaginarium of doctor Parnassus, fantazijný/dobrodružný, USA 2009, 118 min, scenár: Terry Gilliam, Charles McKeown, réžia: Terry Gilliam, hrajú: Heath Ledger, Christopher Plummer, Tom Waits, Lily Cole, Andrew Garfield, Johnny Depp, Jude Law, Colin Farell, Verne Troyer a i.

Kdekoľvek sa rozhodnete v lete cestovať, je jedno miesto, ktoré by ste rozhodne mali navštíviť – imaginárium dr. Parnassa. Ten vám ponúka výlet do jeho hlavy plnej vašich tajných snov a túžob. Niekedy skrátka treba povoliť uzdu svojej fantázii a odskočiť si z reálneho sveta plného všelijakých zápočtov a skúšok. „Aj ja chcem taký matroš,” povedal môj kamarát po vzhliadnutí filmu. Ja odporúčam dostať sa preč z reálneho sveta spoločensky prijateľnejším spôsobom, bez využitia – ako sa raz „odborne” vyjadril policajný hovorca – sušeného rastlinného materiálu, navštíviť kino a vychutnať si čarokrásne obrazy fantazijného sveta (ktorými si film vyslúžil oscarové nominácie za umeleckú réžiu a kostýmy) na veľkom plátne.ilustracne-foto1

Ako ste si už iste domysleli, tento film nie je založený na brilantných dialógoch a rozvíjajúcej sa zápletke. Pripomína skôr abstraktný obraz, kde nie je dôležité, čo na ňom vidíte, ale skôr to, čo z neho vyžaruje. Oku lahodiace farebné obrazy z imaginária, evokujúce Alicu v krajine zázrakov, ostro kontrastujú s temným prostredím okrajových štvrtí Londýna a jeho zapadnutých uličiek, pripomínajúcimi časy Jacka Rozparovača.

Či už si diabla predstavíte ako čerta s rohami, vždy elegantného J. Miltona (Al Pacino) v Diablovom advokátovi alebo ako chlapíka v bielom obleku od smoly v podaní P. Stormareho v Constantinovi, asi vám zostane v pamäti aj ako pán Nick (T. Waits) v čiernom obleku a klobúku, vždy fajčiaci cigaru a milujúci stávky. Napríklad s nesmrteľným dr. Parnassom (Ch. Plummer) o to, koľkí z ľudí, ktorí si v pouličnom predstavení zaplatia výlet do imaginária, mu dokážu odolať a ostať na správnej ceste. Problém nastal, keď sa predmetom stávky stala doktorova dcéra Valentina (anglická modelka L. Cole), do ktorej je zaľúbený ďalší účinkujúci v imagináriu Anton. A aby sa veci skomplikovali, do cesty im Osud či Náhoda, Boh alebo Diabol, prihrá preživšieho obesenca s amnéziou Tonyho, ktorý sa stane sprievodcom po imagináriu a ktorý Valentine rozhodne nie je ľahostajný. Ako sa neskôr ukáže, je to pekný kvietok s nevybavenými účtami s ruskou mafiou.

H. Ledger náhle zomrel. Tragédia pre jeho rodinu a všetkých, čo ho poznali. Tragédia pre tvorcov tohto filmu, avšak žiadna tragédia pre tých, ktorí sa rozhodnú pozrieť si ho. Smrť predstaviteľa jednej z postáv vyriešili tvorcovia skutočne šalamúnsky – vždy pri vstupe do čarovného zrkadla sa jeho tvár zmenila. A tak si postavu Tonyho zahrali aj C. Farell, J. Depp a J. Law. Aby sa zabránilo chaosu, Tony mal vždy rovnaké oblečenie a niekedy bolo dokonca ťažké zmenu zaregistrovať. Keby som nepoznala smutné okolnosti, považovala by som to za zámer a vcelku zaujímavý nápad, ktorým Terry Gilliam (zo skupiny Monthy Python, ktorý režíroval aj Strach a hnus v Las Vegas, Dvanásť opíc či Brazil) zachránil film, ktorý aj vďaka priateľom H. Ledgera neostal navždy nedokončený.

autor článku: Hana Justová
zdroj foto: www.imdb.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.