Pohľad do zákulisia Iných

logo_nknOrganizácia výstavy s názvom Iní bola pre mňa ako nového člena neformálnej skupiny Zelená Zebra predovšetkým bohatá na nové skúsenosti a zážitky. Jednoducho, bolo to „iné”.

Vďaka grantu, ktorý sme získali od Mladých nitrianskych filantropov, bolo možné uskutočniť výstavu s názvom Iní, previesť ju z našich predstáv do reality. Keď sme štyri dni pred vernisážou vošli do obrovského priestoru Galérie Univerzum v budove PF UKF, zalial ma studený pot. Ako to zaplníme?putavost-vystavy-sa-nedala-prehliadnut

Dvadsaťosem amatérskych umelcov tvoriacich pre seba a pre radosť sa rozhodlo reagovať na výzvu a vystaviť svoje diela. Fotografie, šaty, obrazy a kresby, šperky a básne. To všetko sme tlačili, dávali do klipov, inštalovali na galerijný závesný systém, navliekali na figuríny, lepili na steny. A stále mysleli na to, že sa musíme zmestiť do rozpočtu, čo bolo miestami ťažké. S tým sa spájajú nezabudnuteľné „lovy na klipy”, ktorých nikde nebolo dosť. Ak aj náhodou bolo, tak za nie práve najvýhodnejšie ceny. Takže organizovanie sa neobišlo ani bez generálnej zmeny rozpočtu.

Tri dni práce sa s pomocou kurátorky výstavy Mgr. Dany Kubalovej naozaj vyplatili. Organizácia takejto akcie sa nedá dostatočne vystihnúť slovami „Musíte to prežiť!”. A každému by som želala pocítiť to, čo som cítila ja a ostatní členovia našej neformálnej skupiny pri pohľade na hotové dielo. O to väčšia bola naša radosť, keď sa na vernisáži objavilo nemálo ľudí. Po príhovore Ivony Pekárkovej, členky Zelenej Zebry, a pani Kubalovej sa mohli návštevníci ponoriť do umenia, ktoré ich obklopovalo, a nájsť aj v sebe istú inakosť.to-sme-my-ini

autor článku: Zuzana Benková
autor foto: Radmila Štelbašská

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.