Pokoj a radosť v duši

logo-nknCieľom projektu Pokoj a radosť v duši bolo získať financie na vybavenie terapeutickej miestnosti na detskej psychiatrii, no podarilo sa mu oveľa viac. Tento výnimočný nápad spojil deti z pediatrického, pedospychiatrického oddelenia, ale aj zdravé deti, študentov strednej a vysokej školy. A že si každý z toho odniesol niečo, čo ho bude sprevádzať počas celého života, je nám už teraz jasné.

Klub darcov sa už po šiesty raz konal v nitrianskej Synagóge za prítomnosti jeho členov, ľudí, ktorí prispeli na myšlienku Nitrianskej komunitnej nadácie – aby ľudia ľuďom pomáhali. Táto myšlienka sa uskutočnila pred očami všetkých darcov a tých, ktorí pomoc potrebujú. V októbri minulého roka sa prvýkrát uskutočnil výber verejno-prospešných aktivít priamo na podujatí. Samotní darcovia rozhodovali o tom, kam poputujú ich peniaze. Po prezentácii šiestich aktivít sa napokon, ako posledná, dostala na rad pani Janka Heringhová, riaditeľka Základnej školy s materskou školou pri zdravotníckom zariadení v Nitre. „Keď som tam čakala a sledovala počas celého večera, ako to majú moji kolegovia precízne pripravené, moja nervozita stúpala. novedet-009Každý tam mal svoj „fanklub”. Ja som síce vedela, že mi kolegyne držia palce, ale bola som tam sama a nemala som pripravené, čo urobím, keď predstúpim pred plnú sálu ľudí. Napokon to však bolo veľmi príjemné, že sme sa takto zoči-voči stretli s darcami a že sme vôbec dostali podporu. Neča­kala som to,” prezradila svoje dojmy z podujatia pani Heringová, spoluautorka najúspešnejšieho projektu. Pokoj a radosť v duši oslovil prítomných darcov natoľko, že si vyslúžil prvé miesto v ich hlasovaní. Atmosféru večera určite spríjemnil aj fakt, že nikto z predkladateľov neodišiel naprázdno. „Úžasný zážitok vidieť pokope toľko ľudí s nápadmi, vidieť, ako zanietene robia dobré veci, pomáhajú iným a ešte s takým oduševnením. Som rada, že som nebola medzi tými, ktorí o tom rozhodovali, lebo priznám sa, naozaj by som nevedela, komu dať svoj hlas. Všetci boli skvelí a som veľmi rada, že to dopadlo tak, že sme boli všetci podporení,” dodala riaditeľka.

Projekt Pokoj a radosť v duši prebiehal vďaka tímu učiteliek pri spomínanom zdravotníckom zariadení v Nitre. Okrem nákupu rôznych pomôcok, bolo jeho súčasťou aj realizovanie pohybovo-relaxačných a tvorivých aktivít, ktoré pomáhajú eliminovať a znížiť dôsledky psychických ochorení detského veku, ako aj ich prevencia. Študenti SZŠ aj Katedry ošetrovateľstva UKF v Nitre zabezpečili prednáškovú a osvetovú stránku. Formou besied, rozhovorov, prezentácií a prednášok priblížili deťom problematiku psychických ochorení, ktoré rozšírili o praktické lekcie prvej pomoci. „Pre tých našich šibalov, ktorí si plne neuvedomujú dôsledky svojho správania, boli prednášky a kurzy prvej pomoci ako stvorené. Kvôli ich správaniu sa často dostanú do života-ohrozujúcich situácií,” vysvetlila Heringhová. Hospitalizovaní žiaci mali možnosť realizovať sa prostredníctvom dotazníkov, výtvarného stvárnenia problematiky či tvorivo-hudobných aktivít. sutaz1-028Chlapci uprednostňovali skôr pohybovú stránku, dievčatá zase tú tvorivú. Študentky, ktoré sa projektu zúčastnili, poskytli prednášky primerané veku detí. Priblížili im závažné témy, ako poruchy príjmu potravy, rizikové faktory vzniku závislostí, intoxikácia v detskom veku či prevencia ochorení cez príbehy, čo malí poslucháči naozaj ocenili. Na druhej strane si prednášajúci odniesli skúsenosti, naučili sa komunikovať s deťmi a získali aj spätnú väzbu. „Toto sa v škole nenaučia a keď boli študenti postavení pred hotovú vec, vznikli aj prípady, že nevedeli a báli sa prejaviť. Dodali sme im odvahu, a keď sa konfrontovali s prvými reakciami našich detí, boli nadšení. A náš učiteľský kolektív sa veľmi teší, že sa nám takto podarilo spojiť rôzne vekové kategórie detí a primäť ich komunikovať o závažných otázkach a naučiť ich vzájomne si pomôcť, poradiť,” nadšene priznáva úspešná realizátorka projektu.

Momentálne teplé počasie umožňuje pedopsychiatrickému oddeleniu a jeho pacientom, aby sa pravidelne stretávali nielen v novozariadenom interiéri, ale aj v exteriéri oddelenia, kde im vďaka grantu z Klubu darcov v hodnote 600 € pribudli nové preliezačky.

Ak máte aj Vy záujem na tom aby ľudia ľuďom pomáhali, pridajte sa do Klubu darcov pri Nitrianskej komunitnej nadácii. Stačí vyplniť jednoduchú prihlášku na stránke www.nkn.sk v sekcii naše programy – Klub darcov.

autorka: Petra Hadžová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.