Sebavedomie v čakárni

Všetci ich máme. Nevyhýbajú sa ani mužom. Sú znamením mála skutočných starostí. Možno sa podľa nich orientovať, ale zakrývanie býva často celoživotným procesom. Komplexy.

Mindráky je možné nadobudnúť takmer zo všetkého, čo nezapadá do kategórie „ideál”. Najhlbšie vznikajú v detstve, kedy silnejší nespravodlivo prenášajú svoju nespokojnosť na slabších, a tým znižujú ich sebavedomie. Hospodárska kríza zasiahla i do výchovy. Rodičia ťahajú nadčasy, o deti sa stará babička a keď sa všetci stretnú cez víkend doma, chcú kompenzovať zameškané značkovými, drahými darčekmi, ktorými sa ratolesti sebavedomie-v-cakarni-bez-popiskuvyťahujú nad ostatných vo svojom okolí. „Deťom stúpajú nároky, predbiehajú sa oblečením, je badateľný rozdiel medzi dobre finančne založenými a menej solventnými, agresivita detí narastá,” tvrdí Beáta, matka dvoch škôlkarov. Lásku, úsmev a radosť nahrádzajú prázdne ciele ľudského úsilia: opovrhnutiahodný prepych, veľký majetok, štvavá túžba po úspechu.

Nič nie je tak, ako má byť. Raz je niečo veľmi malé, iné veľké, príliš dlhé, nedosiahnuteľné. Večná nespokojnosť nám prerastá cez hlavu. Podceňujeme svoje kvality, schopnosti a nadanie. Realista je však človek, ktorý má správny odstup od svojich ideálov a vie, že dokonalosť je často ilúziou, nie skutočnosťou. „Neovplyvňuje ma, čo si o mne myslia druhí, pretože ciele si stanovujem sám. Nikdy pre mňa nebola v tomto smere dôležitá vizáž,” hovorí Paľo z UCM v Trnave. Ideál je stanovený ako čierna plocha terča, ktorú musí mať človek stále na muške, i keď ju nie vždy zasiahne. Máš veľký zadok, prsia ako lentilky pod kobercom, škaredé pehy, nadbytočné kilá a keď sa postavíš na hrniec, pozeráš kačke priamo do očí? Vitaj medzi normálnou väčšinou a akceptuj fakt, že k úplnej dokonalosti každému krôčik chýba. Stačí, ak sa zmení uhol pohľadu a z údajného nedostatku je razom sexy image. Najdôležitejšie je to, aby bol človek spokojný sám so sebou a potom predá i to, čo by iných dostalo na kolená. Ani hviezdy Hollywoodu sa nevyhnú uhrovitej pleti a nadbytočným kilám, no grafické programy urobia z obyčajných pekných dievčat umelé hviezdy.

Blíži sa leto, preto žime zdravo, neobmedzujme sa a športujme. Získaná sila zvyšuje nielen našu spokojnosť s vlastným telom, ale aj sebadôveru v ostatných situáciách. Znížené sebavedomie ovplyvňuje kvalitu života. Žena, ktorá sa bude snažiť svoj komplex skrývať a dusiť ho v sebe, bude trpieť oveľa viac ako tá, ktorá o ňom hovorí. Krása vôbec nie je tyraniou. Ak reálne prijmeme svoje nedostatky a obľúbime si prednosti, budeme šťastnejší a príťažlivejší. Mať rád seba znamená byť otvorenejší a vedieť milovať i druhých.

autorka článku a foto: Tatiana Michalková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.