Ochudobnené školstvo

Ohlásené šetrenie štátnych financií zapríčinilo pokles rozpočtu rezortu školstva až o 11 miliónov eur. A to aj napriek tomu, že nová vláda sľúbila pomoc v oblasti vedy a výskumu.

Výrazné zníženie kapitálových výdavkov by sa malo týkať najmä verejných vysokých škôl, športu a vedy a techniky. Šetrenie sa však nebude týkať platov 65 tisíc učiteľov a takmer 11 tisíc vysokoškolských pedagógov. Nový vládny kabinet zároveň chce jednu zo slovenských univerzít dostať medzi päťsto najlepších na svete. Odborníci však upozorňujú, že vstupy, ktoré na zabezpečenie vynaložia univerzity ako Oxford či Harvard, sú neporovnateľne vyššie ako vstupy našich vysokých škôl a Slovensko dnes do vedy a výskumu investuje štyrikrát menej, než je priemer krajín EÚ. Pri súčasnom trende znižovania rozpočtov pre školstvo sa teda sen o prestížnej slovenskej univerzite zdá byť skôr nedosiahnuteľný.

autor článku: Boris Hostinský

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.