Britskí študenti protestujú

Tisíce nespokojných britských študentov včera protestne pochodovali ulicami Londýna. Dali tak najavo svoj nesúhlas s vládnym návrhom na trojnásobné zvýšenie školného.

Až 50 tisíc študentov a pedagógov priviedlo do ulíc jedno z úsporných opatrení vlády, podľa ktorého má školné za vysokoškolské štúdium stúpnuť až na 9 tisíc libier (v prepočte 10 tisíc eur). Väčšina zúčastnených protestovala pokojne, iba pokrikmi a transparentmi, no niekoľkí vtrhli do kancelárskej budovy Millbank Tower, v ktorej sídli aj vládnuca Konzervatívna strana. Tá o zvýšení školného hovorila už pred voľbami, jej súčasný koaličný partneri liberálni demokrati však v predvolebnej kampani lobovali za zrušenie poplatkov za štúdium. Predchádzajúca vláda Tonyho Blaira ako prvá zaviedla školné, pričom v Škótsku sú poplatky od roku 2000 zrušené. V súčasnosti sa kabinet obhajuje tým, že reforma pomôže študentom rozhodovať o rozpočte v rezorte školstva a umožní im peniaze splácať až po prijatí do zamestnania.

Protestujúci proti zvýšeniu školného oponujú a argumentovali najmä tým, že premiér David Cameron a ďalší členovia vlády navštevovali elitné univerzity ako Oxford a Cambridge v čase, keď bolo univerzitné štúdium bezplatné. „Nebudeme len nečinne sedieť a pozerať sa, ako sa z našej univerzity opäť stane útočisko len pre privilegovanú elitu,” povedal pre BBC David Barclay z Oxfordskej univerzity. Vodca protestu Aaron Porter uviedol, že na liberálov využije ich vlastnú zbraň – petíciu za odvolanie týchto poslancov, prvým má byť šéf strany Nick Clegg. Práve liberáli totiž pred voľbami sľúbili ľuďom možnosť odvolať poslanca, s ktorým verejnosť nie je spokojná. Zákon ešte nebol prijatý, no práve petícia nespokojných študentov môže ukázať, či strana berie svojich voličov na vedomie.

autor článku: Boris Hostinský

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.