Radosť písať (?)

comenia-scrip-orezAj vy ste sa pri vypisovaní vianočnej pohľadnice pristihli, že píšete nečitateľne? Alebo sa už vaše písmo ani zďaleka nepodobá tomu, ktoré ste cibrili v prvej triede? Aj pre vás vytvorila talentovaná česká kaligrafka Radana Lencová nový, údajne jednoduchší typ písaného písma.

Školáci v Českej republike od septembra testujú Comenia Script, nový typ písaného písma, ktorý má uľahčiť a udržať pri živote čoraz menej využívané písanie rukou. Novinka sa však netýka iba prváčikov, je určená aj pre študentov a dospelých. V niekoľkoročnej štúdii autorka písma totiž zistila, že pisatelia už na prvom stupni písmo prispôsobujú svojim potrebám. „Deti na základných školách veľmi rýchlo opúšťajú zložité a spojované písmo, aby ho nahradili svojou zjednodušenou formou, ktorá sa veľmi blíži ku kurzívnemu písmu,” vysvetľuje Lencová. „Mnoho dospelých – a dokonca už i detí – nepoužíva malú abecedu vôbec a píše len veľkými tlačenými písmenami.” Tento argument podporuje i jednoduchý fakt, že aj úradné tlačoviny je nutné vypisovať paličkovým písmom.

comenia-script-vlastovkyNačo teda strácať čas cvičením komplikovaného písma? To si povedala aj Radana Lencová a rozhodla sa vytvoriť ľahší typ písma, ktoré umožňuje lepšiu čitateľnosť, individuálny sklon písma, výber z dvoch tvarov niekoľkých písmen a číslic, písanie diakritiky po ukončení konkrétneho písmena (nie až slova) a v konečnom dôsledku aj rozvoj individuality pisateľa. Každý má totiž tendenciu svoje písmo zjednodušovať, možnosti však závisia od tvarového základu predlohového písma. „Ak je to písací vzor, ktorý k zachovaniu čitateľnosti vyžaduje presné napodobenie a my ho v bežnom alebo rýchlom písaní opomíname, tak s ním v osobitom rukopise veľmi neuspejeme,” zdôrazňuje kaligrafka. Ak by ste teda prednášky radi písali ručne, no rýchlosť vám to nedovoľuje, práve Comenia Script môže byť riešením.

Odporcovia namietajú, že so zrušením súčasnej normy písaného písma stratí český národ kus kultúrneho dedičstva. Iní zase varujú, že nové písmo, paradoxne, bráni rozvoju jemnej motoriky detí, ktorú si trénovali práve na množstve slučiek a oblúčikov. Na to autorka pre Občas nečas reaguje: „Súčasné písané písmo nevychádza z českej kultúrnej tradície, ale z krasopisných písem 19. st. prevzatých zo zahraničia (anglická krasopisná latinka Cooperplate Hand) prostredníctvom nemeckého kurentu. Comenia Script zároveň nadväzuje i na tvarovú tradíciu prvej českej latinky používanej u nás (9. st. karolínska minuskula). Čo sa týka rozvoja motoriky, je to opačne –  samo písmo nerozvíja motoriku, ale jemná motorika dieťaťa musí byť rozvinutá už predtým, než dieťa začne písať, bez ohľadu na to, ktoré tvary písma sa učí.” Faktom ale zostáva, že Comenia Script je nielen jednoduchší na naučenie a prívetivejší k ľavákom a dysgrafikom, ale aj trvácnejší, keďže budúcnosť používanie náročného rukopisu nepredpokladá. Zostáva už iba otázkou, či so zavedením podobnej novinky počíta aj náš rezort školstva, alebo zostane iba pri individuálnom samoštúdiu.

V čom spočíva Comenia Sript?

Písmo tvarovo vychádza z renesančných písem (humanistická kurzíva), a teda nepredpokladá úplné spojovanie. Písmená sa k sebe priraďujú, písmo je tak čitateľnejšie. Spojovanie písmen môže vyplynúť prirodzene z pohybu ruky, ale nie je cieľom písania. Tvarový základ je jednoduchý a predpokladá individuálne prvky, ktoré do rukopisu prinesie pisateľ. Nie je teda nutné učiť sa štyri podoby jedného písmena ako pri súčasnej norme. Podobá sa písanému písmu iných krajín, ktoré na zjednodušené formy prešli už skôr. Odbúrava sa teda i priepasť nečitateľnosti rukopisu cudzincami.

comenia-script-karty

autor článku: Boris Hostinský
zdroj foto: archív Radany Lencovej

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.