Chris Byars Quartet rozpráva bez slov

Jazzmani z New Yorku na SlovenskuIch životy sú popretkávané jazzom. Ich hra rozpráva príbeh. Jednoduchý a zároveň nádherne zdobený. Už nemusíme cestovať priamo do „veľkého jablka”, pretože 24. marca prišiel New York do Nitry. V Starom divadle Karola Spišáka vystúpil Chris Byars Quartet. A dobyl ho.

Štúdio Starého divadla Karola Spišáka v Nitre sa na chvíľu zmenilo na newyorský jazzový podnik. Bodové svetlo ožarovalo štvoricu hudobníkov, ktorí sa pripravovali na svoje vystúpenie.

Chris Byars (tenor saxofón) začal svoju kariéru ešte ako dieťa. Je držiteľom viacerých prestížnych cien a grantov, čo svedčí o tom, že je vynikajúci skladateľ a aranžér. Nepovažuje sa za frontmana skupiny, i keď tá nesie jeho meno. Na celkovej hre sa totiž každý člen podieľa svojou štvrtinkou práce. Tento sympatický a talentovaný Američan nás viedol celým večerom, predstavil nám členov jazzovej formácie. Porozprával o tom, ako mal ráno workshop s perfektnými hudobníkmi v Nitre a bol prekvapený tým, akí sú mladí ľudia talentovaní.

Chris Byars 1

Ari Roland (basa) okrem toho, že už od 16-tich profesionálne hrá v NY, vyštudoval aj slávny The Juliard. Pracoval s viacerými osobnosťami jazzu, Barrym Harrisonom, Lou Donaldsonom a inými. Posledné tri roky pracuje ako „Veľvyslanec Jazzu” pre USA v 26 rôznych krajinách v rámci 41 programov. Je to človek, ktorý najviac komunikuje s jednotlivými ambasádami a dohaduje všetky tieto koncerty. Chris Byars o ňom prezradil, že „miluje cestovanie a basu, ale nie je si istý, ktorá z týchto lások prišla prvá”.

Zaid Nasser (alt saxofón) je rodený Newyorčan a jediný člen súboru, ktorý je afroamerického pôvodu. Učil sa od samotných legiend jazzu, ako aj od svojho slávneho otca, rodáka z New Orleans, majstra jazzu a blues Jamila Nassera.

Keith Balla (bicie) narodený v Austine (Texas) od roku 2004 žije v NY. Študoval pod vedením majstra a učiteľa v bubnovaní Kennyho Washingtona. Spolupracoval s mnohými mladými dynamickými jazzovými umelcami v USA, Európe, Ázii. „Bubeník má doma krásnu ženu a momentálne osemnásťročného synčeka, ktorý sa učí hrať na bubny,” dodal Byers a prezradil, že niekedy ho možno zoberú so sebou na turné, aby hral na druhých bicích.

Určite všetci vieme, že niektoré chvíle sa nedajú opísať slovami. Tie treba zažiť. Chris Byars Quartet nás presvedčili, že sú majstrami svojho remesla a že im nerobí problém prerobiť aj typické slovenské uspávanky ako Dobrú noc má milá na jazzové skladby. Nepredviedli nám teda len svoje autorské skladby, ale skôr nesmrteľné jazzové melódie, ktoré poznal takmer každý v Štúdiu divadla. Pieseň Summertime sme si aj zaspievali. Pri piesni The best things are free Byars rozprával, aké je krásne, že máme zadarmo svitanie, kvetinky, úsmevy a hlavne lásku. Do toho sa zastarel aj basista Ari Roland so slovami, aby sme si to užili, keďže je to poriadne romantická pieseň. Avšak nebolo počuť len známe orchestrálne melódie, ale aj známe skladby v podaní sólistky Ester Wiesnerovej, študentky 2. ročníka Súkromného konzervatória v Nitre. Táto „Nová tvár slovenského jazzu” doplnila svojim spevom skladby ako Lullaby of Birdland a iné.

Chris Byars 2

Po úplne poslednej piesni sme položili Chrisovi Byarsovi pár otázok:

Prekvapilo nás, že cena lístkov na váš koncert bola mimoriadne príjemná, dokonca v niektorých mestách koncertujete za dobrovoľné vstupné. Aký je teda dôvod toho, že aj chudobní študenti si môžu dovoliť ísť na váš koncert? 🙂
(smiech) Snažíme sa hrať ľuďom pre radosť a nastaviť čo možno najnižšiu cenu, ktorá sa blíži nule. Je to aj preto, že naše turné financuje americká ambasáda. Na koncerte v Nitre bolo potrebné zaplatiť prenájom divadla, takže sa vstupné “vyšplhalo” na euro, inak sa snažíme prinášať ľuďom radosť – najlepšie zadarmo.

Hrávate niektoré zo slovenských piesní, ktoré ste hrali na dnešnom koncerte, aj v iných štátoch?
Niekedy áno, keď sme u niektorých z vašich susedov, kde chceme dať najavo, že poznáme aj zvyky iných štátov, alebo predpokladáme, že tie pesničky bude niekto poznať. V takom Mongolsku by to asi veľmi nefungovalo (smiech), ale napríklad v Česku áno. Inak ich hrávame v New Yorku a tam ich ľudia veľmi radi počúvajú.

Chris Byars a jeho saxofón Keby ste si vedeli vybrať, ktoré mesto na Slovensku, ktoré ste už navštívili, na vás najviac zapôsobilo? Architektúrou, ľuďmi…
Och, to sa naozaj nedá takto povedať. V každom z miest, v ktorom sme boli, bolo niečo veľmi pekné, čo sme si zapamätali. V Nitre máte veľmi peknú pešiu zónu a synagógu, kde sme sa cítili veľmi dobre, keď sme boli na návšteve. Ale krásne stavby a prostredie sú, samozrejme, aj v takej Bratislave, Banskej Bystrici, aj Košice sú veľmi pekné mesto.

Dnes sme na pódiu mohli vidieť s vami spievať Ester, slečnu, ktorá vám robila sólistku v niekoľkých skladbách. Ako vznikla takáto spolupráca, je to u vás pravidlom?
Práveže vôbec nie. Ester má výnimočne krásny hlas a len v máloktorom meste sa nájde niekto s jej hlasovým potenciálom. Práve preto sme veľmi radi, že sme tu v Nitre mohli s Ester spolupracovať a niečo si nacvičiť. Do ďalších slovenských miest s nami nepôjde, takže nám tam bude chýbať.

Nie je pre vás niekedy ťažké koncertovať tak dlho mimo domova, nebyť so svojimi rodinami?
Máte pravdu, je to veľmi ťažké, keď je človek dlhý čas mimo domova. Ale existujú emaily, takže fungujeme takýmto spôsobom. Museli sme si zvyknúť.

autorky článku: Mária Činčurová, Lucia Holienčinová
zdroj fotografií: Ivan Chylák, chrisbyars.net, archív CHBQ

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.