(Ne)Básnici z Terra Litera čítali svoju tvorbu

Zborník Terra Litera - Slovesné telesáNepatria do literárneho klubu, i keď by sa to tak mohlo zdať. Ich zoskupenie je niekde na polceste medzi literárnym klubom a klanom. Mladí autori z „klunu” Terra Litera predstavili v stredu 30. marca svoje (ne)básne.

Terra Litera je tvorivá skupina prevažne študentov UKF, ktorí majú potrebu konfrontovať svoju tvorbu s ľuďmi, majúcimi rovnaké záujmy. Existujú od novembra 2010 a toto neformálne spoločenstvo sa stretáva každý štvrtok o 17-tej hodine v Štúdiu Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. V týchto priestoroch sa konala aj ich historicky prvá verejná čítačka. Eduard Reingraber, Lukáš Piňák, Dávid Molnár a Daniel Kováčik prezentovali prózu a poéziu, aj napriek tomu, že sa za básnikov nepovažujú. Do kompletnej zostavy chýbal už len Stano Ďurek, ktorý musel v tom čase hrať v Univerzitnom tvorivom ateliéri.

Celá čítačka mala necelistvý, improvizovaný a amatérsky „kváziscenár”, čo bolo jasne vidieť. Na druhej strane však treba uznať snahu o nadčasovú tvorbu a pokusy o lyrické vyjadrenie pocitov v „ich poetickom jazyku”. Súčasťou verejného čítania bolo aj vydanie zborníka prác členov Terra Litera v netradičnom CD prevedení.

Zľava - Eduard Reingraber, Lukáš Piňák, Dávid Molnár a Daniel Kováčik

Momentálne si dáva Terra Litera štvormesačnú pauzu, pretože zakladateľ Daniel Kováčik odchádza do zahraničia. Avšak Terra Litera neprestáva tvoriť.

autorka článku a fotografií: Lucia Holienčinová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.