Vyhnite sa zdravotným odvodom

Premiérka Iveta Radičová prisľúbila študentom nad 26 rokov, že zruší novovzniknutú povinnosť platiť mesačné zdravotné odvody vo výške 46,06 eur. Dovtedy ponúka iné riešenie.

Po výzve Študentskej rady vysokých škôl vyhlásila predsedníčka vlády, že dôjde k opätovnej novelizácii zákona o zdravotnom poistení. Už však nekonkretizovala, či budú od platenia oslobodení všetci spomínaní študenti alebo len tí, ktorí neprekročili štandardnú dĺžku štúdia.

Dočasným riešením by podľa premiérky mohli byť dávky v hmotnej núdzi. O tie môžu vysokoškoláci nad 26 rokov (ale taktiež i vo veku 26 rokov) požiadať aj vtedy, ak ešte žijú s rodičmi, keďže sa už nepovažujú za nezaopatrené deti. Hovorkyňa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slavomíra Sélešová dodala, že pri posudzovaní finančných podmienok sa nebude prihliadať na príjem rodičov. Predseda Študentskej rady VŠ Jozef Tilesch však vyhlásil, že „je to ďalší krok k znižovaniu sociálneho statusu študentov vysokých škôl”. Štát pritom bude toto náhradné riešenie stáť viac než pred prvou novelou, lebo dávky zahŕňajú sumu 60,5 eur a k tomu i zdravotné odvody zadarmo.

autor článku: Lukáš Božik