Zoznámte sa, zdravá čokoláda

Čokoláda Xoçai 1Obľubujú ju všetci, bez ohľadu na vek či pohlavie. Čokoláda jednoducho vie, ako na to. Niektorí sa otvorene priznávajú k závislosti na tejto pochúťke z kakaových bôbov a vyhlasujú, že bez nej nemôžu žiť.


V Európe je čokoláda už poriadne dlho. Prvé zmienky o čokoláde vyšľahanej do lahodnej peny sa objavujú okolo 15. storočia a jej popularita v súčasnosti stále rastie. Samozrejme, všetko má svoje výhody aj nevýhody. Čokoláda ako taká priamo neškodí nášmu telu, ale existuje niekoľko negatívnych vplyvov, ktoré táto tmavá pochúťka prináša. Čokoláda Xoçai 2Nadmerná konzumácia môže spôsobiť problémy so stolicou, zvýšený výskyt akné, herpes či dokonca závislosť, keďže obsahuje niektoré návykové látky. Okrem toho, a to nám neúnavne pripomínajú rodičia, kazí nám zuby.

Čokoláda, ktorá nielen výborne chutí, ale je aj zdravá a pomáha nám zlepšiť telesné funkcie, znie možno ako utópia, no spoločnosť MXI CorpTM túto teóriu bez rozpakov vyvracia. Na trh prišla s novinkou, ktorú možno charakterizovať ako „zdravú čokoládu”. Nazvali ju XoçaiTM (šo-saí) a tento názov v sebe skrýva spojenie slov Xocolatl, čo bol pradávny názov kakaového nápoja zo strednej Ameriky, a ovocia bobuľovitého tvaru Açai. Obe tieto zložky v sebe obsahujú veľké množstvo antioxidantov a práve tie znamenajú veľké plus pre naše zdravie.

Čokoládová revolúcia

Tajomstvo a jedinečnosť čokolády XoçaiTM je vo výrobe bez tradičnej tepelnej úpravy, čo zaručuje zachovanie zdravého obsahu a jeho minimálne znehodnotenie. Nepražené kakaové bôby sa sušia na slnku a lisujú sa za studena, ešte pred tepelným spracovaním. Vylisovaná hmota potom prechádza tepelnou úpravou a keď sa ochladí na vhodnú teplotu, vylisované antioxidanty a iné látky sa do nej pridajú späť. Preto má vyššie hodnoty zdraviu prospešných látok ako klasická čokoláda, kde sa tepelnou úpravou mnohé stratia.

Čokoláda XoçaiTM je vhodná pre diabetikov a vďaka obsahu kakaových bôbov a ovocia Açai má blahodarné účinky na srdce, cievy, funkciu obličiek, okysličuje telo, zbavuje stresu, pozitívne vplýva na krvný tlak a zlepšuje náladu.

Hoci cena tejto čokolády nie je taká pozitívna, ako jej účinky (stojí 152 USD), určite znamená revolúciu v potravinovom priemysle. Kakaové bôby sú dovážané z afrického Pobrežia Slonoviny a Açai rastie v oblasti Amazonského pralesa, takže cena za export surovín sa jednoznačne musí odzrkadliť na celkovej cene produktu. No možno raz sa dočkáme aj lacnejšieho variantu zdravej čokolády – oplatí sa na to počkať.

autorka článku: Andrea Janovská
zdroj fotiek: MXI
CorpTM

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.