Fastfood – najlepší priateľ študenta

fastfood-najlepsi-priatel-sudenta-bez-popiskuPrednáška, prestávka, seminár, obed, opäť prednáška. Večer na intráku zvyčajne končíme s niečím sladkým či poriadne mastným. Keď pribudnú promile, ručička na váhe sa čoraz rýchlejšie blíži tam, kde sme rozhodne nechceli byť!

Tyčinky s kečupom, vifonky a iné vysokokalorické polotovary.  Poznáme to všetci. Veď priznajme si, komu by sa popri školských a iných povinnostiach chcelo variť?! Je oveľa jednoduchšie skočiť do „Mekáča”. Sladké bublinkové vody tiež nepatria k odtučneným potravinám. Najmä baby majú v tomto období tendenciu naberať na hmotnosti. Čo rýchlo uvariť, zjesť a pritom nepribrať? A čo alkohol?

Odporúčané potraviny

Ako nám povedala poradkyňa pre zdravú výživu, Eva Schulzová, v jedle je dôležitá pravidelnosť. Jesť by sme mali päťkrát denne, nevynechávať večeru. „Hlavné je nenechať nič na náhodu a jedálniček si vopred naplánovať. Jedenkrát denne si dopriať teplé jedlo a čerstvé potraviny. Vyhnúť sa majonézovým šalátom, instantným polotovarom, konzervovaným jedlám, sladkostiam a hlavne fastfoodovej strave,” radí odborníčka. Ďalej dodáva, že ak nemáme možnosť pripraviť si teplé jedlo, je lepšie uprednostniť studenú stravu ako celozrnné pečivo, kyslomliečne výrobky (acidko, cottage, tvaroh a jogurty), syry, kvalitná šunka (s vyšším obsahom mäsa), ryby vo vlastnej šťave alebo v rastlinnom oleji, surová zelenina či ovocie. Taktiež ovsené vločky, orechy v menšom množstve (nakoľko 100g orechov obsahuje až 2600 kj), semená a sušené ovocie.

fastfood-najlepsi-priatel-sudenta-bez-popiskuPlusom je, že máme k dispozícii niekoľko jedální s ponukou teplého a cenovo prístupného jedla. Veď uznajte, kde inde si za 0,65 € doprajete polievku s cestovinami? Na ŠD Nitra si možno vybrať aj z už spomínaný fastfood – minútky. Ďalšie stravovacie zariadenia nájdeme napríklad na Štefánikovej ulici, na Triede Andreja Hlinku i na internáte Zobor.

Aj alkohol obsahuje cukor

Podľa Evy Schulzovej, energetická hodnota tvrdého alkoholu je veľmi vysoká a ak sa nemôžeme úplne vyhnúť jeho konzumácii, najvhodnejšie je suché biele víno, najlepšie vo forme striku s minerálkou. „Sladké likéry obsahujú príliš veľa cukru a pivo prudko znižuje hladinu cukru v krvi, práve preto sme po ňom veľmi hladní,” povedala pre Občas Nečas.

Pravidelný pohyb

Netreba však zabúdať na šport. Ústretová je aj škola, na Slančíkovej máme k dispozícii okrem posilňovne aj zumbu či aerobik. Dokonca za cenu výhodnú pre nás, študentov. „Dôležitý je aj pitný režim, denne by sme mali prijať dva litre nesladenej vody. Najlepšie sú nesladené čaje, občas džúsový strik,” odporúča poradkyňa.

autorka článku: Veronika Mráziková
autorka fotografií: Petra Čergeťová