Ochráňme spolu Hniezda záchrany

Hniezdo záchrany - logoVýbor pre práva dieťaťa OSN vydal pred mesiacom znepokojujúce odporúčanie pre české verejné inkubátory na záchranu nechcených detí, tzv. Baby boxy. Po monitoringu ich odporúča zrušiť a argumentuje tým, že údajne porušujú právo dieťaťa na identitu.

Ako uviedla Anna Ghannamová, prezidentka o. z. Šanca pre nechcených, ktoré zriaďuje od roku 2004 slovenské Hniezda záchrany,: právo na život predchádza právu na identitu. A hoci máme v SR režim utajeného pôrodu, napriek tomu sa v hniezdach našlo dodnes 30 detí. Od vzniku hniezd sa počet nájdených mŕtvych novorodencov v SR znížil z 10 ročne na v priemere 2 ročne. To hovorí za všetko.” Neprekvapilo ju súčasné odporúčanie Výboru OSN pre práva dieťaťa voči Baby boxom v Českej republike, lebo pred štyrmi rokmi boli výborom monitorované Hniezda záchrany a naša delegácia ich obhájila. Čo však prekvapilo, bola ostrosť a jednoznačnosť odporúčania pre ČR. Áno, len odporúčania. Lebo OSN nemá žiadnu prikazovaciu právnu páku na Českú republiku, či na inú krajinu. Môže len odporúčať. A reprezentácia danej krajiny to nemusí, ak NECHCE, akceptovať. „Situáciu však nepodceňujme, lebo ak daná krajina CHCE, tak odporúčanie OSN akceptovať môže,” pokračuje Anna Ghannamová z o. z. Šanca pre nechcených.

Toto je veľká hrozba. Preto Vás oslovujeme, aby sme spojili svoje úsilie a čelili tomuto názoru efektívne až do konečného vyriešenia: do ochrany takéhoto systému záchrany životov nechcených detí zo strany EÚ. Občianske združenie Šanca pre nechcených pripravuje oficiálne a medzinárodne akceptovateľné petície na vyjadrenie nesúhlasu s týmto odporúčaním. V súčasnosti hľadá dobrovoľníkov, ktorých úlohou bude zozbierať podpisy v jednotlivých regiónoch a lokalitách Slovenska a doručiť ich do sídla organizácie osobne, alebo poštou na adresu:

Občianske združenie Šanca pre nechcených
Poštová adresa: Fedákova 5
841 02  Bratislava

Ak máte vôľu a čas podporiť slovenské Hniezda záchrany, kontaktujte nás na telefónnom čísle: 0915 971 628, alebo napíšte E-mail na adresu: naruczachrany@naruczachrany.skhniezdozachrany@hniezdozachrany.sk

Ďakujeme za vašu podporu.

Hniezdo záchrany - logoO nás

V lete 1. júna 2004 – na Medzinárodný deň detí – vznikla na Slovensku občianska iniciatíva, ktorej cieľom bolo zriadiť po vzore iných demokratických krajín (Nemecka, Rakúska, Maďarska a iných…), verejné schránky na záchranu nechcených novorodencov, ktorí predtým zväčša končili pohodení alebo usmrtení v kontajneroch. Na jeseň 2004 na základe tejto iniciatívy vzniklo občianske združenie Šanca pre nechcených. Podľa stanov je jeho hlavnou činnosťou pomoc „nechceným” ľuďom odkázaným z rôznych krízových príčin na pomoc iných. Táto pomoc je rozdelená do troch etáp:

1.Hniezdo záchrany – (krízové riešenie, odloženie dieťaťa do Hniezda záchrany)

2. Kolíska záchrany – (lepšie riešenie, využitie režimu utajeného pôrodu)

3. Náruč záchrany – (ideálne riešenie, ponechanie si dieťaťa a využitie služieb CSS Náruč záchrany, kde môžu ženy s deťmi žiť maximálne 3 roky )

www.hniezdozachrany.sk

autorka článku: Radmila Štelbašská, o.z. Šanca

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.