Knihy na sto spôsobov

knihyMálokto považuje knihy za niečo zaujímavé. Veď máme internet, čo potrebujeme, to si jednoducho vygooglime. Aj knihy však majú svoje rekordy. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ktorá kniha bola prvá na svete? Za ktorú by ste museli siahnuť najhlbšie do vrecka?

Egyptský papyrus napísaný 2000 rokov p. n, l., ktorý sa nachádza vo Francúzskej národnej knižnici, je považovaný za najstarší rukopis na svete. Archeológovia však s objavovaním zašli ešte ďalej. Epos o Gilgamešovi je najstaršie zatiaľ objavené rozprávanie príbehu. Datuje sa do obdobia 2150 až 2000 p. n. l. Táto básnická skladba o hrdinských činoch kráľa Gilgameša je písaná na hlinených tabuľkách a jej text pôvodne pozostával z asi 3600-3800 veršov a bol určený na prednášanie za sprievodu lýry a bubnov. Vedci však vo svojom bádaní napredujú, a preto nie je vylúčené, že v blízkej budúcnosti bude objavený nový text, ktorý dátumom svojho vzniku prekoná všetky ostatné.

Na to, aby ste si prelistovali týchto 304 strán, potrebujete dobrú kondíciu alebo pomocníkov.Knižný obor a trpaslík

Extrémy môžeme pozorovať aj vtedy,  keď sa zameriame na veľkosť. Titul najväčšej knihy sveta získala obrazová publikácia o Bejrúte. Je 3,85 m široká, 2,77 m vysoká a váži vyše 1000 kg. Pred spaním by ste v nej asi nelistovali, no na tohto obra sa určite oplatí minimálne pozrieť. Spomenúť tiež musím ďalšiu publikáciu gigantických rozmerov. Knihu Bhutan: Vizuálna odysea cez posledné kráľovstvo Himalájí, s hmotnosťou 60 kg, 114 stranami a rozmermi 1,5 x 2,1 m, ste si mohli prezrieť aj na Slovensku. Keby sa táto kniha rozložila po listoch, každý exemplár by bol dlhší než futbalové ihrisko.

Najmenšia kniha sveta z prozaickým názvom Das kleinste Buch der Welt, čiže Najmenšia kniha na svete, má rozmery iba 3,5 x 3,5 mm, je viazaná ručne do koženého prebalu zdobeného zlatými ornamentmi. Stojí okolo 24 € a spolu s knihou je v cene aj špeciálna lupa, vďaka ktorej si môžete knihu prečítať. Nájdete v nej Otčenáš preložený do siedmich svetových jazykov – britskej i americkej angličtiny, nemčiny, francúzštiny, španielčiny, holandčiny a švédčiny.

Ďalším variantom najmenšej „knihy” na svete by mohol byť výtvor dvoch amerických vedcov z Technologického ústavu v Massachusetts Pawana Sinhu a Pamely Lipsonovej. Úvodzovky sú naozaj na mieste, nejde totiž o klasickú knihu. Stránky by ste v nej nenašli – má vyše 180-tisíc slov, ktoré zaznamenávajú text Nového zákona. Ten je vytlačený na tabuľke veľkosti 5 mm2. Knižku vytvorila dvojica vedcov podobnou metódou, ako sa tvoria pamäťové mikročipy.

Najdrahšia kniha

Ceny kníh sú rôzne, každý človek má svoj strop a je ochotný zaplatiť za knihu určitú sumu. Koľko by ste však zaplatili za obrázkovú knihu? V legendárnej aukčnej sieni Sotherby’s bola vydražená najdrahšia kniha sveta od autora Johna Jamesa Audubona – Birds of America (Vtáky Ameriky) za rekordných 8,7 milióna eur. Obsahuje 435 ručne maľovaných ilustrácií a doteraz sa vie o 119 výtlačkoch knihy, ktorú knižní experti považujú za vôbec najkrajšiu knihu, aká sa dá kúpiť.

Najmenšia kniha na svete.

autorka článku: Andrea Janovská
zdroj fotografií: cas.sk, trademe.co.nz

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.