Tragikomický pohľad na zákutia internetu

Dark playInternet je jednoznačne veľkým prínosom pre ľudí. Má však aj svoje skryté temné stránky. Z médií sa na nás často valia správy o šikanovaní či vydieraní cez internet, ba až o vraždách s pozadím internetovej známosti. Touto témou sa zaoberá najnovšia inscenácia Divadla Andreja Bagara v Nitre Dark Play, čiže Temná hra.

Hlavná postava hry, 21-ročný Nick (Jakub Rybárik) rozpráva po prvej spoločnej noci svojej priateľke Molly (Alena Pajtinková) príbeh, za ktorým stojí jeho jazva na bruchu. Vtedy ešte ako štrnásťročný tínedžer Nick „haluzil na nete” a vďaka jeho anonymite skúšal, kam až s mocou môže zájsť. Pri jednom chatovaní natrafil v miestnosti na Adama (Peter Oszlík v alternácii s Romanom Poláčikom) – mladého muža hľadajúceho lásku. „Nick hľadanie lásky pokladá za naivné a aj preto sa rozhodne, že si z Adama vystrelí. Vymyslí postavu Rachel (Alena Pajtinková), do ktorej sa Adam postupne zamiluje. Nickova hra s citmi sa mu neskôr vymkne z rúk, ale ako to dopadne neprezradím,” hovorí dramaturg a režisér inscenácie Svetozár Sprušanský.

dark-play

Hra Dark Play je druhou inscenáciou z projektu Ty kokso! určeného mladým divákom. Ako pri prvej inscenácii z tohto projektu – LAVV – aj pri Dark play divadlo zriadilo hre vlastnú webovú stránku (www.darkplay.sk) a po dopoludňajších predstaveniach bude divákom k dispozícii psychológ, ktorý s nimi bude rozoberať práve témy a problémy súvisiace s internetom a manipuláciou vo virtuálnom svete. „Je to tu a musíme tomu čeliť a možno aj týmto naším skromným pokusom, divadelnou hrou, pár ľuďom ukážeme, že je hodnotnejšie rozprávať sa s ľuďmi, ktorých poznáme, internet vypnúť a netráviť tam dni a noci,” myslí si Jakub Rybárik, predstaviteľ Nicka.

dark-play-6

Dekorácia je prispôsobená temnosti celej hry. Okrem bežných vecí tvorcovia (Alexandra Grusková a Diana Strauszová) vo veľkej miere použili televízne obrazovky a webkamery. Kostýmy skutočných, ale aj vymyslených postáv, sú prispôsobené súčasnosti a sociálnemu statusu postavy. Okrem už spomenutých hercov v inscenácii účinkujú aj Daniela Kuffelová a Marcel Ochránek.

Tragikomický príbeh je emočne silný a určený najmä mladému publiku, avšak aj starší diváci sú srdečne vítaní.

Celoslovenská premiéra hry sa uskutočnila 9. septembra 2011 v Štúdiu DAB.

autorka článku: Lenka Káčerová
autor fotografií: Dalibor Krupka


Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.