Staň sa vynálezcom!

Prísť na dobrú myšlienku a hlavne premeniť ju na fungujúci vynález vyžaduje trpezlivosť a veľa pokusov. Čas strávený rozvíjaním nápadov si zaslúži istotu. Zoznámte sa s dokumentom, ktorý dáva vynálezcovi právo zakázať inej osobe kopírovať, používať, distribuovať alebo predať objav bez jeho súhlasu – patent.

Patent popisujúci zubnú kefku automaticky vytláčajúcu pastuZ historického pohľadu

Dnes je patent bežnou súčasťou života, no predtým, než existoval, mnoho ľudí najmä zo strachu neprezrádzalo svoje vynálezy. Da Vinci, ktorý písal zrkadlovým písmom, aby tak sťažil čítanie poznámok ostatným, je toho príkladom. V 15. storočí boli prevažne Benátky centrom vynálezcov, ktorí inšpirovali vládu k prijatiu prvého dokumentu na ochranu ich práv. Zápis v štátnom úrade zabezpečoval ochranu vynálezu po dobu 20 rokov, za čo však musel byť vynález používaný v prospech štátu. Až po vzore Benátok nastal záujem o podobné zákony a dnes má už takmer každá krajina svoj patentový zákon.

Profil vynálezcu

Stačí nápad a zarobíte peniaze, pretože svoj vynález môžete vyrábať či predať iba vy. Ak ste však natoľko zaneprázdnení ďalším objavom, že nemáte čas na obchodovanie, stačí poskytnúť svoju licenciu. Všetko však začína podaním prihlášky v národnom patentovom úrade, u nás je to Úrad priemyselného vlastníctva SR v Banskej Bystrici, na stránke ktorého sú všetky potrebné informácie. Čítanie myšlienok druhých by bol nápad fantastický, ale ak vynálezca nenájde stroj, ktorý by to reálne uskutočňoval, myšlienka byť patentovaná rozhodne nemôže. Preto existujú tri podmienky patentovateľnosti. Priemyselná využiteľnosť v zmysle praktického využitia. Novosť, vlastnosti vynálezu musia byť doposiaľ neznáme vo svete techniky. A napokon, vlastnosti objavu nemôže vyvodiť osoba len s priemerným prehľadom v danej technickej oblasti.

Púzdro zabezpečí, že banán sa vám v taške už nikdy nerozmačkáOchrana patentu platí však len v krajine, ktorá patent udelila. A preto je lepšie poistiť sa do celého sveta prostredníctvom medzinárodnej prihlášky. Poskytuje ju aj Slovensko vďaka podpisu na Zmluve o patentovej spolupráci, dokument z roku 1970, ktorý spravuje Svetová organizácia duševného vlastníctva so sídlom v Ženeve. Odlišní ľudia, no rovnaké problémy, ktorých riešenie sa snažíme nájsť. Je bežné, že podobné vynálezy sú vynájdené v rovnakom čase na opačných koncoch sveta. Ak chcete prvenstvo, bojujete s časom.

Chopte sa šance

Hoci sú vynálezcovia prezentovaní mnohokrát ako čudáci, v skutočnosti ich vystihuje tvorivosť, zvedavosť a vytrvalosť. Nie je teda prekvapením, že najmä mladí majú najlepšie predpoklady. Sme otvorení novým veciam, máme v sebe entuziazmus, poďme zlepšiť svet. Myšlienku o prezentovaní vynálezu vám pomôžu zrealizovať najmä vedecké súťaže, na ktorých budete bližšie k potenciálnym spotrebiteľom. Finančné ceny, úhrada školného, študijné pobyty či iné zahraničné cesty stoja za vyskúšanie. Predstava ponúkať svoj vynález pred odborníkmi môže byť odstrašujúca, no len tak naberiete skúsenosť a budete poznať reálnu reakciu ľudí na vynález. Zdá sa vám, že to nie je možné? Košickí študenti tento rok dokazujú, že opak je pravdou. Na najväčšej európskej súťaži študentských spoločností získali 3.miesto, a to vďaka nápadu spojiť zubnú kefku s pastou. S podporou švajčiarskej firmy vyrobili prototyp výrobku, ktorý očaril natoľko, že firma príde s produktom na trh.

Absurdita vynálezov

Ak ešte stále lamentujete, že vám sa to nemôže podariť a vy na také niečo nemáte, vedzte, že dnes existuje viac patentov na veci šialené ako normálne. Pokiaľ sa vám banán v mikroténovom vrecúšku zdal týraný, vzniklo prvé umelohmotné puzdro na banány. Čítate správne. Dizajn puzdierka zaručuje uloženie banánu väčšiny veľkostí i zakrivenia. Zatvárací mechanizmus udrží ovocie aj pri páde na svojom mieste a dierky na povrchu puzdra zabránia hnitiu. Ako sme mohli fungovať bez tohto? Alebo druhý nápad z dielne šikovných. Ak patríte k zarytým odporcom trenia jazyka o jazyk a v bozkávaní vidíte nehygienické vymieňanie slín, potom práve pre vás niekto múdry s podivným humorom vymyslel bozkávaciu clonu. Je to tenučká latexová membrána upevnená na kovovej konštrukcii alebo, povedzme, karnevalová škraboška na ústa v romantickom tvare srdca.

Clona pre bezpečné bozkávanie

Poznáte tie veselé študentské párty v náladičke s rečami najmúdrejšieho? Nuž, do toho. Nikdy neviete, kedy práve váš nápad, bude prevratom vo svete vedcov.

autorka článku: Andrea Mačošková
zdroj fotografií: freepatentsonline.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Staň sa vynálezcom!

 1. Myslim si ,ze mam taky vynalez,no nemam na realizaciu prototypu,mam len maly model na dialkove ovladanie.
  Je to gula,ktora chodi,
  A zataca vlavo v pravo.

  Mislim,ze je to buducnost dopravnych vozidiel a taznych strojov,vo svojej jednoduchosti konstrukcie.

  Inak hladam spolupracu na vyrobe prototypu,hlavne financne,ale aj technickym zabezpecenim vyroby,aj ked mnoho prvkov je atypyckych od obycajnych vozidiel.

  Dakujem Humaj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.