Študentský ITnformačník 2011

V Skyrime máte opäť voľnosť v tvorbe postavyUdržať krok s neustále sa vyvíjajúcou technológiu môže byť občas ťažké. Aby ste sa vo všetkých technologických novinkách úplne nestratili, ponúkame vám malý výber informácií z oblasti informačných technológií a nezabudneme, samozrejme, ani na virtuálnu zábavu.

UEFI nahradí zastaralý BIOSBios vo Windows 8 nebude

O ďalšom prírastku do série operačných systémov od Microsoftu každý deň presakujú nové a nové informácie. My sme si pre vás vybrali jednu z tých zaujímavejších.

Na veľtrhu Computex v čínskom meste Tchaj-pej mali redaktori serveru Softpedia.com možnosť otestovať, akou rýchlosťou dokáže Windows 8 zvládnuť boot, teda zapnutie počítača. Výsledok? Iba 6 sekúnd! Okrem výkonného hardvéru a SSD disku je tento čas dosiahnuteľný hlavne vďaka zmene bootovacieho programu. Pre laických užívateľov nepopulárny (najmä kvôli zastaranému grafickému rozhraniu) Bios nahradí nový systém s názvom UEFI (United Extensible Firmware Interface). UEFI je systémové rozhranie, ktoré je rovnako ako Bios, medzistupňom medzi operačným systémom a hardvérom. Jeho úlohou je, načítanie všetkých ovládačov a zaistenie pripravenosti hardvéru pre štart operačného systému.

Medzi ďalšie pozitíva patrí okrem zrýchlenia štartu počítača aj možnosť použitia väčších pevných diskov alebo myš podporujúca grafické ovládanie systémových a ovládacích nastavení.

Tizen – nový mobilný operačný systém

V posledných rokoch čase sa už aj u nás na Slovensku začali oveľa viac šíriť a používať mobilné zariadenia, inteligentnými telefónmi počínajúc, tabletmi  či notebookmi končiac.

A práve pri výbere nového telefónu sa často dostávame do dilemy, vybrať si mobil s Androidom, Windowsom alebo radšej Symbian? Od budúceho roku bude naše rozhodovanie ešte ťažšie. Dočkáme sa totiž nového mobilného operačného systému Tizen, ktorý vzniká spoločným úsilím LiMo Fondation, Linux Foundation a projektu Meego. Hoci je vývoj Tizenu otvorený, bude mierne ovplyvňovaný technických tímom z Intelu a Samsungu. Vývojári sú presvedčení, že budúcnosť patrí aplikáciám založeným na HTML5, a tak sa snažia Tizen kompletne optimalizovať práve pre túto platformu.

Vo finálnej podobe by mal nový operačný systém podporovať širokú škálu zariadení, vrátane inteligentných telefónov, tabletov, inteligentných televízorov či dokonca netbooky a informačné zariadenia v vozidlách. Prvej verzie by sme sa mali dočkať už začiatkom budúceho roka.

The Elder Scrolls V: Skyrim

Všetci hráči obľubujúci dobré RPG-čky by mali jasať nad novým The Elder Scrolls: Skyrim. Dej sa odohráva sto rokov po skončení Oblivionu keď do kraja vtrhnú draci. Našťastie existujú niektorí ľudia, ktorých sa aj samotní draci boja a jedným z nich ste práve vy.

Vývojári z Bethesdy si pre nás pripravili množstvo noviniek. Okrem drakov je to zníženie počtu atribútov pri vývoji postavy, omnoho rozmanitejší herný svet, ktorý si zároveň zachoval rozlohu sveta z Oblivionu. Hra je plná náhodných udalostí, príbeh sa odvíja len od vás a vašich rozhodnutí, a to všetko v nádhernom grafickom kabátiku so skvele optimalizovaným enginom, takže hra vyzerá výborne nielen na počítači, ale aj na obrazovkách majiteľov konzol.

The Elder Scrolls: Skyrim je povinnosťou pre každého hráča obľubujúceho RPG hry s dobrou atmosférou a rozhodne by si ho nikto nemal nechať ujsť.

V Skyrime máte opäť voľnosť v tvorbe postavy

Might & Magic: Heroes VI

Milovníci stratégií sa tento rok osobitne tešili na október, keď svetlo sveta uzrelo už šieste pokračovanie legendárnej fantasy ťahovky Heroes. Vývojári z budapeštianskeho štúdia Black Hole nesľubovali revolúciu, iba poriadne prevetranie roky nemeniacich sa princípov.

Príbeh hry sa začína, keď sa Anjelom darí oživiť svojho padlého generála, ktorý rozpútava pokračovanie krvavej vojny o nadvládu nad svetom Ashan. Hráč sa v kampani postupne ujme kontroly nad každou z piatich frakcií. Za „klaďasov” sa rátajú Haven a Sanctuary, Necropolis a Inferno sú zas záporáci. Orkské légie zo Strongholdu ostávajú neutrálne. Najväčšími zmenami prešiel systém surovín. Po novom získa hráč prístup k dôležitým surovinám, ktorých počet klesol zo sedem na štyri, iba ak obsadí nepriateľský hrad v ich blízkosti. Obmeny sa dočkali aj boje, kde neužitočné rozostavovanie vojska nahradili formácie, pridávajúce rôzne skupinové bonusy a postihy. Väčšieho využitia v boji sa dočká aj hrdina, ak totiž budete chcieť využiť nejakú jeho špeciálnu schopnosť, prípadne kúzlo, nebudete musieť čakať na jeho ťah.

Ak vás nebavia boje proti počítaču, nemusíte zúfať, aj tentoraz autori do hry zahrnuli multiplayer, ktorý ponúka hneď niekoľko klasických či originálnych módov, vrátane lokálneho multiplayeru.

autori článku: Pavol Hirka, Marek Čabák
zdroj foto: zing.cz

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.