Študovať sa oplatí

ŠTUDENTI A FINANCIE 2Peňaženka bežného študenta má často hlboké dno, a preto každá menšia alebo väčšia finančná injekcia pomôže a určite aj poteší. Čo takto zarábať na svojom poctivom štúdiu? Občas nečas vám pomôže zorientovať sa v bludisku motivačných štipendií, aby ste už v letnom semestri mohli „ryžovať” na svojich vedomostiach.

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre každý semester udeľuje prospechové štipendiá tým študentom, ktorí sa vyznamenali vzorným plnením študijných povinností. Tí, ktorí sa zas angažovali v študentských spolkoch, odovzdali mimoriadne kvalitnú záverečnú prácu alebo úspešne reprezentovali svoju fakultu či univerzitu vo vedomostných, športových a umeleckých súťažiach, môžu získať mimoriadne štipendium, na ktoré podá návrh zamestnanec UKF alebo člen Študentského parlamentu rektorovi alebo dekanovi fakulty, na ktorej je študent zapísaný.

Čo však znamená vzorne si plniť svoje študijné povinnosti? Prezuvky si každý deň do školy nosiť nemusíte, stačí úspešne absolvovať všetky predmety, ktoré ste si zapísali na štúdium a dúfať, že váš vážený študijný priemer bude jedným z 10% najlepších na fakulte, na ktorej študujete. Pri posudzovaní prideľovania štipendií sa vytvárajú študentské skupiny podľa jednotlivých študijných odborov. Ako to už býva, aj tu existujú rôzne ďalšie podmienky. Prospechové štipendium nemôže byť pridelené študentom, ktorí prekročili štandardnú dĺžku štúdia, v predchádzajúcom akademickom roku svoje pôsobenie na univerzite prerušili alebo študujú podľa výnimky udelenej dekanom fakulty.

ŠTUDENTI A FINANCIE 4

Ak ste prváci a myslíte si, že naša alma mater na vás v tomto nemyslí, nezúfajte. Vy si môžete svoje prvé štipendium vyzdvihnúť v letnom semestri vášho začínajúceho pôsobenia na univerzite, kým tým starším môže byť priznané už v zimnom za výborné výsledky z predchádzajúceho akademického roka.

Ak sa teda v októbri alebo v marci pôjdete poprechádzať na študijné oddelenie, nezaškodí zdvihnúť pohľad na nástenku. Pohľadajte svoje meno medzi ostatnými snaživcami a možno aj vám o pár dní pribudne na účet pekné prilepšenie študentského rozpočtu. Trpezlivosť ruže prináša, tak prečo by trpezlivé štúdium nemohlo práve vám vyčarovať úsmev na tvári pri pohľade na pozitívny výpis z banky? Aj na štúdiu sa dá zarobiť nejaké to euro.

autorka článku: Martina Hatňanková
autorka fotografií: Petra Čergeťová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.