Príbeh zo zákruty

Plagát Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľskyJanuár sa síce nesie v duchu skúšok, ale Divadlo Andreja Bagara v Nitre si pre vás pripravilo umelecké rozptýlenie. Predstaví úspešnú hru poľskej spisovateľky Doroty Maslowskej Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky pod taktovkou čerstvej absolventky VŠMU, režisérky Júlie Rázusovej.

Na prvý pohľad sa bude divákovi zdať, že ide o komédiu, ktorá sa po čase zmení na výlet do hlbín duší spoločensky zbytočných ľudí.  Po tematickej párty s názvom „Špina, smrad a choroby” sa na autostope stretnú dvaja neznámi ľudia – Džiny a Parch. V ešte stále trvajúcom alkoholovom opojení sa vyberú na bláznivý road trip po Poľsku a zabávajú sa, že ich každý považuje za Rumunov. Ľudia od nich bočia, nechcú ich zviesť a dvaja hlavní hrdinovia postupne triezvejú. Na svojej ceste stretávajú všelijaké ľudské indivíduá – alkoholikov, xenofóbov a malomeštiakov. Obidvaja pochádzajú z rozdielneho prostredia – on je zakomplexovaný herec a ona odmietaná žena nepochopená vlastnou matkou. Hra sa nesie v duchu komplexu malosti obyvateľov bývalého východného bloku. Dej je vystavaný na koncepte zákruty, ktorú nemusíte zvládnuť a ktorá vás môže vyniesť kamkoľvek.

Čítačka hry Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky

„Pre študentov je táto hra atraktívna pre mladý generačný pohľad Doroty Maslowskej. Jej diela sú plné obraznosti – či už komixovej, ale často aj vulgárnej a súčasnej. Populárne sú aj jej romány – v češtine vyšla Královnina šavle a Červená a bílá. Počas Divadelnej Nitry ste mohli vidieť aj jej hru Medzi nami v pohode v prevedení poľského divadla,” hovorí Júlia Rázusová. V roku 2006 Dorota Maslowska získala najvýznamnejšiu poľskú literárnu cenu Nike za román Kráľovnina šabľa.

Plagát Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky

V predstavení sa môžete tešiť na šiestich mladých hercov Divadla Andreja Bagara – Kristínu Turjanovú, Jakuba Rybárika, Petra Oszlíka, Juraja Hrčku, Alenu Pajtinkovú a Renátu Ryníkovú.

Režisérka Júlia RázusováKto je Júlia Rázusová?

Je absolventkou Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení. Má tiež vyštudovanú estetiku a slovenský jazyk na Prešovskej univerzite a v roku 2009 absolvovala študijný pobyt na Rose Bruford college v Anglicku, zameraný na fyzické divadlo. Jej ročníkové predstavenie Živá mŕtvola bolo odmenené cenou festivalu Istropolitana za mimoriadny počin. Hra Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky predstavuje jej prvú spoluprácu s profesionálnym divadlom.

Nenechajte si ujsť slovenskú premiéru hry Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky 27. januára 2012 v Štúdiu Divadla Andreja Bagara. Prípadne si vyberte iný termín januárového predstavenia. Vstupenky sú ešte v predaji a dokonca so študentskými zľavami. Viac na www.dab.sk.

autorka článku: Martina Hatňanková
fotografie: autorka, DAB v Nitre

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.