Obhajca McConnaughey

Matthew McConnaughey ako The Lincoln LawyerObhajca (The Lincoln Lawyer), dráma/thriller, USA 2011, 118 min., scenár: John Romano, réžia: Brad Furman, hudba: Cliff Martinez, hrajú: Matthew McConnaughey, Marisa Tomei, Ryan Phillipe, William H. Macy, Josh Lucas a i. Slovenská premiéra: 27. október 2011

Obhajca zo zadného sedadla – to je slovenský názov knihy od Micheala Connellyho, ktorá tvorila námet pre tento film. Väčšina ľudí zvykne tvrdiť, že film sa v žiadnom prípade nemôže rovnať knihe. Toto je však jeden z prípadov, kedy je kvalita knižnej predlohy a filmu pomerne vyrovnaná. Príbeh je v oboch spracovaný rovnako dramaticky, napínavo, rýchlo, neustále sa odvíja a nedovolí vám zľaviť z pozornosti. Atmosféra je vynikajúco dotváraná černošskou hudbou, ktorá podfarbuje drsnosť justičného systému, pravidiel ulice, jednoducho života Michaela Hallera.

Hlavný hrdina, ktorého stvárnil sexy M. McConnaughey (ktorý už hral právnika vo filme Čas zabiť, ale v poslednom čase sú jeho chlebíčkom romantické komédie), je neobyčajný advokát. Sídlom jeho kancelárie je totiž zadné sedadlo jeho lincolnu. Obhajuje rôznych kriminálnikov, ktorí majú spoločnú len jednu charakteristiku – každý z nich tvrdí, že je „nevinný”. Michael je na to zvyknutý a má strach z toho, že jedného dňa nebude vedieť rozoznať pravdu. Jeho povolanie si vyžaduje nedôveru, ale nie je jej niekedy z jeho strany priveľa?

Matthew McConnaughey a Ryan Phillipe vo filme The Lincoln Lawyer

Každý právnik sníva o veľkom lukratívnom prípade. Keď je zo znásilnenia a ublíženia na zdraví obvinený Louis Roulet (stvárnil ho R. Phillipe, ktorého si možno pamätáte z Veľmi nebezpečných známostí), bohatý synáčik z rodiny s vplyvnými konexiami, Haller sa ochotne chopí jeho prípadu. Až neskôr mu začne byť podozrivé, prečo si Roulet vybral práve jeho. Neskôr vysvitne, že na to mal veľmi dobrý, priam až diabolsky dobrý dôvod. A tak sa advokát ocitne v pasci – môže odhaliť pravdu a prísť o svoju licenciu alebo žiť s vedomím, že si vraždu odpykáva nevinný človek. V nebezpečenstve je však aj jeho bývalá žena a žalobkyňa (M. Tomei), s ktorou má nadštandardne dobré vzťahy, a malá dcérka.

Matthew McConnaughey ako The Lincoln Lawyer

Kriminálny príbeh, napätie, dráma, skvelí protagonisti… Jediné, čo tomuto filmu chýba, je hĺbka. Film je síce natočený tak, že divák sa nemá kedy zamýšľať, ale pravdupovediac, ani nie je nad čím. Možno je hlavné posolstvo určené americkým divákom. Možno im chce ukázať, že právny systém v ich krajine nie je dokonalý – každý je podplatiteľný, prokuratúra kšeftuje s udavačmi, pravda je relatívna a obvinení s presvedčivým prejavom a modrými očami majú pred porotou výhodu. Nie je to však žiadna autentická exkurzia do americkej súdnej siene – ako aj priznal v rozhovore predstaviteľ žalobcu Josh Lucas, pojednávania, na ktorých sa on zúčastnil, boli zdĺhavejšie a menej dramatické ako tento prípad (zdroj: imdb.com) Nemusíme teda tento film brať ako skutočný príbeh či ako dokument, môžeme sa na ňom jednoducho zabaviť.

autorka článku: Hana Justová
zdroj fotografií: Lionsgate

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.