„Sčajovaní“

Staromestská čajovňa 1V období skúšok, ale aj počas priebehu semestra. V upršané dni, no aj vtedy, keď potrebujete uniknúť horúčave. Sedem dní v týždni je tu pre vás novootvorená Staromestská čajovňa, miesto kde čas plynie akosi  pomalšie.

Význam slova „sčajovať sa” mi majiteľka čajovne Ivka Fúsková vysvetlila jednoducho: „Stav eufórie a radosti. Pri výbere čajov do nápojového lístku sme si s kamarátmi jeden večer sadli a každý čaj sme ochutnali, skúsili rôzne spôsoby ich prípravy. V ten večer sme sa „sčajovali”, bolo to príjemné, veselé a pozitívne na tom je, že človeka z toho na druhý deň nebolí hlava. 🙂 U nás v čajovni si každý môže vyskúšať pripraviť čaj sám, podľa svojej chuti. Z jednej dávky čaju sa dajú spraviť tri, štyri, niekedy aj viac chutných nálevov. Radi to každému vysvetlíme, ukážeme. Čaje sa pijú hlavne pre ich chuť, preto je dobré vyskúšať niekoľko čajov, aby si každý mohol vybrať podľa seba. Pri pravidelnom pití čaju sa telo omladzuje a vyplavujú sa z neho toxické látky. Máme v ponuke rôzne druhy čajov z rôznych častí sveta a stále pribúdajú nové.”

Staromestská čajovňa 3Prečo práve čajovňa?

Nitra je mestom študentov. Avšak kde nájdete priestor určený hlavne pre vás, vaše pohodlie a leňošenie? Čajovňa na Kupeckej je na to priam stvorená.  Keď vám už spolubývajúci lezú hore krkom, niet lepšieho miesta, kde stráviť voľný čas. A najmä v tomto chladnom období! Odpadlo vám vyučovanie? Príďte, je to na skok. Ak vychádzate s kamarátmi až priveľmi dobre a každodenné akcie a „žúrky” vám nedovoľujú sústrediť sa počas skúškového, do „Staromestskej” len prídete, poviete, že sa potrebujete učiť, k tomu lahodný čaj a dostanete presne to, po čom túžite. Navyše, v priestoroch čajovne je zdarma pripojenie na internet. „Máme v ponuke aj spoločenské hry pre náročných a hravých ľudí. Pre mňa je čajovňa miestom určeným na oddych, posedenie s priateľmi alebo pri dobrej knihe, ktoré tiež vytvára možnosti na realizáciu mladých umelcov, vedcov či aktivistov. Ako študentke mi takéto miesto v Nitre chýbalo, bola som naň zvyknutá z môjho, síce krátkeho, ale o to intenzívnejšieho života v Bratislave,” prezrádza výhody majiteľka Ivka a pokračuje v predstavovaní čajovne: Hoci sme čajovňa, v ponuke máme aj bylinkové nápoje, miešané nealkoholické drinky, kávičky, netradičné belgické pivá, vínka. K nápojom podávame tiež vodnú fajku, do ktorej ponúkame ochutené minerálne kamienky, ktoré nie sú tabakovým výrobkom. Mávame rôzne akcie a ak niekoho chytí hlad, aj pre neho máme riešenie. Keď si niekto do čajovne objedná pizzu od donáškovej služby „Špizza”, má ju s 10% zľavou,”.

Nie len chutný čaj

…ale aj zaujímavé besedy, autorské čítania a mnohé iné. Sami sa môžete ozvať a s elánom predstaviť svoju tvorbu. „Čajovňa poskytuje priestor pre každého, kto sa chce realizovať. V spolupráci s mladými autormi poézie autorské čítania, besedy na rôzne témy, Mladí nitrianski filantropi sa u nás stretávajú a mávajú tu aj školenia. Steny čajovne zase poskytujú priestor na vystavovanie výtvarných diel, fotografií a pod. Každý, kto má záujem sa môže najjednoduchšie skontaktovať prostredníctvom facebooku (Staromestská čajovňa, pozn. red.), prípadne sa prísť informovať priamo do čajovne.”

autorka článku: Petra Böhmerová
autorka fotografií: Ivana Fúsková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.