Umenie až na kožu

tetovaniePrvé známe tetovanie v histórii ľudstva bolo urobené pred približne 5300 rokmi. Od tých čias sa však veľa zmenilo. Kým kedysi slúžilo výlučne na liečiteľské či rituálne účely, dnes sa z neho stal skôr umelecký a trendový fenomén. Ľudia sa rozhodli skrášliť svoje telá ozdobou, ktorú by si nemuseli skladať ani v sprche či v posteli. Ak aj vy túžite po tetovaní, tak si jednoznačne prečítajte o našej návšteve v tetovacom salóne Pink na Mostnej 36 v Nitre.

NEPREHLIADNITE: Súťaž so Salónom Pink

Inšpirácia, čas a ceny

„Motív, ktorý si vyberáte, by ste si mali veľmi dobre premyslieť, pretože vám už zostáva na celý život,” povedala majiteľka prvého tetovacieho salónu v Nitre Iveta Siroteková. Môžete si doniesť vlastný návrh alebo si jednoducho vyberiete z katalógov, v ktorých je bohaté množstvo inšpirácie. Podľa veľkosti vybraného motívu strávite v tetovacom kresle najmenej polhodinu, ale pri komplikovanejších výjavoch sa to môže natiahnuť aj na päť hodín. Ceny sa pohybujú od 20 eur vyššie, pričom sa prihliada nielen na veľkosť, ale aj na zložitosť obrázka.

tetovanieHrozí riziko?

Tetovaniu by sa mali určite vyhnúť ľudia, ktorí majú cukrovku, prípadne choroby spojené so zrážanlivosťou krvi. Tehotným ženám sa tetovanie neodporúča z dôvodu zvýšeného nebezpečenstva infekcie. V dnešnej dobe sú rizikovou skupinou aj alergici, ktorí by sa mali radšej vopred poradiť so svojím lekárom. Najmenej dvadsaťštyri hodín pred aplikáciou by ste sa mali vyhnúť alkoholickým nápojom a taktiež je vhodné obmedziť príjem kofeínu, ktorý rozširuje cievy. Veľký dôraz sa kladie aj na emocionálny stav človeka. Ak ste v zlom psychickom alebo fyzickom rozpoložení, odložte návštevu salónu radšej na lepšie obdobie.

Veľmi podstatnou kapitolou v oblasti tetovania je strach z bolesti. „Dievčatá, ktoré sa dávajú tetovať, prirovnávajú túto bolesť k bolesti pri epilácii nôh, teda sa nikto nemusí báť, že by to nezvládol,” vyjadrila sa I. Siroteková na túto tému. Pre veľkých strachopudov však stále existuje možnosť lokálnej anestézie, ale robí sa to len vo veľmi výnimočných prípadoch. Pánom vrele odporúčame vyskúšať si epiláciu, aby vedeli, na čo sa treba pripraviť.

Starostlivosť o „miláčika”

Tetovanie je otvorená rana, preto je nutné sa oň poctivo starať, kým sa vám úplne nezahojí. Po aplikácii by ste sa nemali kúpať na verejných miestach, ani leňošiť vo vani, ale potierať si chúlostivé miesto tenkou vrstvou nejakého ochranného prostriedku. V salóne Pink nám odporučili chirurgickú vazelínu, prípadne masť z nechtíka lekárskeho, ktoré sú voľne dostupné v lekárni. Inkriminované miesto by sa malo zahojiť do dvanástich dní. Ak však veľmi neoplývate pigmentom, môže sa to natiahnuť aj na tri týždne.

V prípade, že tetovanie máte a ste nespokojní, obrázok sa dá odstrániť dvoma metódami. Prvou je laser, pri ktorej tetovanie vypália z kože, a druhou je vpichovanie látky rozkladajúcej farbu, ktoré je však nutné opakovať. Pokiaľ vaše tetovanie rokmi vybledlo a farby už nie sú to, čo bývali, môžete si ho dať obnoviť. Ak sa vám už nepáči motív, šikovný tatér vám ho vie prerobiť na niečo štýlovejšie. Ďalšie informácie sa dozviete na www.salonpink.sk.

autorka článku: Ľudmila Gdovinová – Hudáková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.