Nie pri mori, ale nad morom – časť I.

1Júlujeme v plnom prúde, močíme nohy v bazénoch, trháme mätu do mojita. Leto ako z pohľadníc zo stánkov. Ale čo tak zmeniť status „pri mori“ na heslo „nad morom“ a pozrieť sa na všetku tú vodnú a ležadlovú čatu zhora? Nebojte sa, opaľovací krém nebude čakať na koniec záručnej doby v kúpeľňovej skrine, využijeme ho aj na horách 😉

Z kopca na hrad – turistika z Minčola na hrad Strečno

Sobotné ráno. Náš autobus veselo obiehajú vozidlá na diaľnici. Chrúmem raňajky a smejem sa na poznámkach, ktoré prichádzajú zozadu. Zatiaľ je všetko v poriadku. Ešte nás neobehol kôň. Naším smerom je Žilina, dôležitou odbočkou Višňové. Z dediny pôjdeme po svojich po kopcoch Malej Fatry.

Cesta na Minčol

Infotainment

Malá Fatra sa nachádza na severe Slovenska, je súčasťou Žilinského kraja. Podstatnú časť jej územia tvorí Národný park Malá Fatra, ktorý bol za národný park kategorizovaný v roku 1988. Dnešným cieľom bude pre nás vrch Minčol. Ak chceme byť ešte múdrejší, tak v rámci Malej Fatry spadá pod Lúčanskú Malú Fatru, s najvyšším vrchom Veľká Lúka (1476 m n. m.). A ak chceme byť ešte zvedavejší, po druhej časti Fatry sa prejdeme v ďalšom článku.

Vystupujeme …

… vo Višňovom, ktoré má približne 2700 obyvateľov. Modrú turistickú značku sme našli pri kostole, značenie s mapou teda sedí. Na vrchol by sme mali prísť približne o tri hodiny. Ale cesta záleží aj od toho, ako budeme šliapať do kopca a ako často konzumovať veci z batohu. Hodiny spadli za ôsmu, hory sa zobúdzajú, my prechádzame lesom a margarétkovou lúkou.

dsc_0073

Hore v hore

Z dediny, ktorá leží približne 450 metrov nad morom, musíme vyniesť desiate aj foťáky do výšky 1364 metrov. Musíme – chceme! Stúpanie začne byť náročnejšie, občas sa objaví kopec, ktorý vypotí z človeka aj raňajky. V poslednej časti prechádzame skôr lúčnym terénom, úzkym chodníkom medzi čučoriedky. Nesústredím sa na medvede, radšej si namýšľam, že ešte spia. Pokračujeme dohora, rovina v nedohľadne a na dohľad len horská mliečna hmla. Výhľad dnes nebude zrejme na jednotku.

Minčol.

1364

Fotka na vrchole musí byť, podpis v zošite tiež. Hmla sa na chvíľku uhne a my vidíme až do dediny. Skupinka, ktorá prišla na vrchol po nás, približne na obed, mala výhľad na okolité kopce i prírodu obrázkový. My rýchlejší sme v hmle hľadali majiteľky zvoncov, ktoré nám spríjemňovali vrcholový zážitok. Pravé slovenské horské Milky. A kúsok za nimi fotografická atrakcia – partizánske delo.

dsc_0144

dsc_0139

Po červenej

Meníme farbu, modrá je síce dobrá, ale z vrchu sme sa rozhodli navštíviť ešte hrad Strečno. Približne tri a pol hodiny po tejto značke a pomerne náročné klesanie cez horu a lúky by nás k nemu mali zaviesť. Na každej turistike je pre kolená najhorší hlavne zážitok po ceste nadol. Cesta však hopkaním z kopca uteká rýchlejšie ako tvrdili tabuľky. Vidíme Strečno.

Hrad Strečno.

Strečno

Obec Strečno má dva hrady – Starý (v prameňoch nazývaný aj Varín, dnes len zrúcanina) a hrad Strečno. My sme navštívili Strečno, ktoré všetkým budúcim okoloidúcim musím odporučiť! Hrad krásny, zrekonštruovaný, sprievodkyňa veľmi sympatická a ochotná. Zmienky o Strečne pochádzajú už z trinásteho storočia a stavba skutočne pôsobí historicky. Výhľad z nej prekoná všetky obrázky z Googlu. A kľúč od dverí, ktorý som si na vypýtanie mohla podržať, mi hradný deň skvele zaklincoval.

dsc_0227

Domov

Slnečný Fatranský deň končí. Vymáčala som si nohy pri vode v kompe, ktorá premáva cez rieku Váh a skracuje tak trasu medzi Strečnom a Terchovou. Na parkovisku sme si kúpili langoš a hurá do neklimatizovaného autobusu – sobota predsa nekončí.

dsc_0255

Ak sa vyberiete po našich stopách, určite navštívte aj hradnú dedinu pod Strečnom spolu so Starým hradom. Prípadne sa nechajte inšpirovať internetom, vo Fatre sa dá toho vidieť veľa! Niečo z jej ponuky príde aj v ďalšom článku. Prajem pohodlné topánky a nabitú baterku 😉

Autorka článku: Kristína Lišková
Foto: autorka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.