Nie pri mori, ale nad morom – časť II.

dsc_00801Pokračujeme v júlovaní! Na chladničku pripíname nové dovolenkové magnetky a všetci družne milujeme kofolové nápoje, aby sme aspoň v lete nemuseli nič riešiť. Program najbližšieho víkendu je už totiž vyriešený, teda aspoň inšpirácia naň. Opäť budeme nad morom a ešte sa aj opálime!

S rožkom na Chleb – turistika zo Šútova na Chatu pod Chlebom

Nedeľa – a v nedeľu sa „nedelá“. Zato turistikovať sa môže! Mením partiu, autobus plný ľudí všehoveku strieda štvorčlenná chlapská skupinka. Ako najmenšia a najženskejšia sedím v aute v strede. Pár zastávok, pár vecí z obchodu a vyrážame. Teplomer kypí nad číslom tridsaťdva. Dnešná túra bude zaslúžená.

Šútovský vodopád.

Fatra II.

Už v minulej reportáži prišiel sľub, že sa na Fatru pôjde znova. Po Lúčanskej Malej Fatre navštevujeme aj druhú časť Malofatranskej oblasti, tú Krivánsku. Na najvyšší vrch, Veľký Kriváň (1709 m n. m.) síce nepôjdeme, ale vypijeme si pivo na Chate pod Chlebom. A za šliapanie do kopca sa na konci túry odmeníme Šútovským čľapkaním. Byť vami, už som s nami v aute 😉

Šútovský vodopád.

Šútovo

Obec v Martinskom okrese je známa najmä pre Šútovský vodopád. Doviedla nás k nemu hodinka aj kúsok kráčania po modrej značke, ktorá začínala v dedine. Vodopád bolo počuť z diaľky, rovnako ako jeho vyplavkovaných a veselých návštevníkov. Deti, decká, rodičia aj psi, ktoré si studenej a šumiacej vody užili asi najviac. Jedno foto, druhé foto a nakoniec aj tretie – fotky cudzích psov, to je to, v čom sa vyžívam najviac. Po fotkách začíname vystupovať na prvý väčší kopec.

Moja záľuba - fotenie cudzích psov.

Slnko stúpa s nami

Tropický víkend, dlhé stúpanie a batoh. Akosi prestávam do kopca vládať, a to máme pred sebou ešte 4 hodiny. Naďalej sledujeme modrú značku a po strmom kopci cez les sa objaví cesta po lúke. Žihľava štípe, reuma sa nám stráca za chrbtom spolu s predošlým stúpaním. Časť výpravy si dopĺňa minerálku zadarmo pri Mojžišových prameňoch. Časť sleduje odvážne Češky, ako si to dávajú z kopca nadol naboso. Nuž, ani dedovia našich pradedov nechodili po horách v topánkach tak, ako my!

Lúka pod Chatou pod Chlebom.

Len osem minút

Stúpanie sa po čase mení na pohodovejšiu cestu, ale ja si v teple prestávam užívať každý ďalší turistický meter. Chlapi sa mi strácajú z dohľadu, vzadu so mnou ostáva len Slavko. „Romantiku“ pri čučoriedkových kôpkach, zrejme od medveďa, spasí najkrajšia veta dňa, prečítaná z tabule: „Chata pod Chlebom, 8 minút“. Najkrajších osem minút dňa a potom Chata, pomerne zaplnená turistami, pivom a slnečnou nedeľou.

Chata pod Chlebom.

Cez čučoriedky

Na Chate pod Chlebom (1415 m n. m.) si dávame už spomínané pivo. Na moje pomery aj chute je dosť horké, ale bôčiková paštéta s rajčinami ho preráža. Ešte kúpa magnetky, podpis do knihy návštev a pokračujeme zeleným smerom naspäť do Šútova. Opäť nami menej milovaný zostup. Cez čučoriedky a cez les do tichej dediny. Tichej ale len na počet obyvateľov.

Pohľad na Chleb.

Kupko na jednotku!

V Šútove sa od rána nazbieral celkom slušný počet áut. Parkujú pri vode, pri domoch ale aj na okraji ciest, pretože priamo pri jazere sa za parkovanie platilo. Poľské, české aj slovenské značky, všetky sa prišli okúpať do bývalého lomu, ktorý je dnes zatopený a slúži na príjemné čľapkacie účely. Voda nie je vyhrievaná, pár stupňov navyše by ju určite nepokazilo, ale po teplom dni a namáhavej chôdzi padne vhod. K „mojim“ chlapom sa pripájajú ešte dva mužské kusy a brigáda v natieraní chrbtov začína. Potom už len fijú domov, ku krémom po opaľovaní.

Kúpania na Šútove.

Doma

Aj tentokrát nás Fatra nesklamala a určite sa na jeden z jej kopcov vyberieme znova. Tridsaťtri stupňov by človeka od pekného výletu nemalo odradiť, ale verím, že vám bude svietiť príjemných dvadsaťpäť. A ak tomu bude tak, zvládnete iste aj ďalšiu hodinku cesty na samotný Chleb (1646 m n. m.). Výhľad naň bol krásny a výhľad z neho je iste ešte krajší. Pekné počasie a vysoký ochranný faktor!

autorka článku a fotografií: Kristína Lišková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.