Študenti ďalej dúfajú

Valné zhromaždenie ŠRVŠ po dvojdňovom víkendovom rokovaní o návrhu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera nedospela k zásadnému rozhodnutiu. Jediné, čo je isté, je to, že rokovania budú pokračovať a ohlásená mobilizácia študentov pretrváva.

Napriek tomu, že po víkende už mali byť jasné výsledky rokovaní a očakávala sa aj presná výška hranice sumy, ktorú študent zarobí na dohodu, pod ktorou by príjmy mali byť zdanené zvýhodnenou sadzbou, ako je tomu doteraz, študentom tieto informácie stále nie sú známe. V sobotu sa rokovaní so študentmi zúčastnili Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič a štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Burian, ani tí však nedokázali dospieť ku kompromisu so študentskou radou.

Rada však po rokovaniach zmiernila rétoriku – namiesto plánovaných protestov plánuje uskutočniť diskusie a verejné fóra na akademických pôdach. Ako uvádza tlačová správa, „tieto diskusie sa budú niesť v pokojnom duchu a ich cieľom je oboznámenie študentov s možnými riešeniami.” Ak sa však študenti s vládou nedohodnú, plánujú zvoliť nový termín protestného zhromaždenia.

Je teda isté, že 23. októbra sa žiadne protesty konať nebudú. Študentská rada namiesto toho plánuje pokračovať v rokovaniach – keďže na tom víkendovom sa s vládou dohodla len na tom, že sa zatiaľ na ničom nedohodne – a plánuje tiež uskutočnenie akademických diskusií. Či však toto prinesie pre študentov aspoň ako-tak prijateľný výsledok, je viac než otázne. Je totiž zrejmé, že študenti v tomto prípade ťahajú za kratší koniec povrazu a ich jedinou možnosťou v prípade nespokojnosti je štrajk. Aj výsledok štrajku je však otázny. Pri novom zákone o sociálnom poistení sa preukázala absencia opozície proti jednofarebnej vláde aj absencia konštruktívnej diskusie v rámci vlády ako takej a študenti sú len jednou z obetí.

autorka článku: Hana Justová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.