KatArs: „Chceme spievať viac a viac!“

KatArs QRVznikli na križovatke pri nitrianskom Tescu, kde si Ľubka, Jano a Veronika povedali, že založia zbor. V septembri minulého roku na tom začali pracovať a už v decembri mali prvé koncerty. Členmi zboru KatArs sú (takmer výlučne) študenti a absolventi UKF.

Traja zakladatelia postupne oslovovali kamarátov a známych až sa počet členov zboru ustálil na čísle osem. Názov vymýšľali spolu a vznikol podobne zaujímavo, ako znie. „Fungujeme pod súkromnou základnou umeleckou školou Ars studio, preto sme tam to Ars chceli použiť. Neďaleko školy je podnik, ktorý sa volá Kocúr, tak sme tam dali to Kat. Potom sme v tom hľadali aj hlbší zmysel ako katarzia a pod.,” hovorí Mirka. KatArs interpretuje viacero štýlov hudby od muzikálnych piesní, cez pop, jazz, až ku klasike. „Vyberáme piesne zaujímavé, melodické a neopočúvané,” zhodujú sa. Zatiaľ vystupujú len s prebratými pesničkami, ale časom by chceli do repertoáru zaradiť aj nejaké vlastné. V tomto čase sa snažia svoj repertoár rozširovať, aby si mohli piesne na vystúpenia vyberať. Mohli ste ich počuť spievať Seasons of love, Englishman in New York či vianočné Rybí polévka, Narodzil še nám a mnoho ďalších. Plánujú aj nahratie albumu.

KatArs

Keďže Katars tvoria nielen speváci, ale zároveň i hudobníci, môžete na ich koncertoch počuť klavír, gitaru, ale i priečnu flautu a cajón. Vystupovali na koncertoch Ars Studia, na verejných koncertoch v Nitre, v Nových Zámkoch, Bratislave i v divadle Nová Scéna. „Spievame radi a chceme spievať viac a viac. Šíriť dobrú náladu a príjemnú atmosféru medzi ľuďmi. Na našich koncertoch nás teší, ak cítime odozvu z publika – vtedy je to zábava a nás potom baví spievať. Podporuje nás to v dobrej práci” zamýšľa sa Jano.

ČLENOVIA ZBORU KATARS

lubkaĽubica Michalicová pred tromi rokmi skončila štúdium učiteľstva hudobno-dramatického umenia na UKF, už piaty rok učí v SZUŠ Ars Studio, vyučuje literárno-dramatický odbor a spev. Ešte počas štúdia na UKF účinkovala v muzikáli Jozef a jeho zázračný farebný plášť, neskôr v klauniáde v rámci projektu Veľkí herci malým deťom a momentálne pracuje aj ako „klaundoktor” pre nadáciu Červený nos.

veronikaVeronika Kačkovičová je absolventkou magisterského i doktorandského štúdia na Katedre hudby. Okrem toho pôsobí v SZUŠ Ars Studio ako učiteľka a korepetítorka. Spievala a hosťovala v rôznych kapelách, speváckom zbore UKF, hudobných zoskupeniach i v zbore v muzikáli Ples upírov. Je nadšená pre prácu so zborom, hrá na klavíri.

janoJán Hyža vyštudoval muzikálové herectvo na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne, teraz je v treťom ročníku doktorandského štúdia v odbore Didaktika hudby na Katedre hudby na PF UKF. Učí spev na štátnom konzervatóriu v Bratislave a na Muzikálovej akadémii na Novej Scéne. V muzikáli Ples upírov stvárnil hlavnú postavu, hral v Národnom divadle v Brne, divadle Husa na provázku v Brne, v Divadle oproti a v divadle Nová Scéna.

majkaMária Lechmanová študuje 3. ročník na UKF učiteľstvo hudobno-dramatického umenia. Okrem toho pôsobí na bratislavskej Novej scéne a nitrianskom konzervatóriu ako lektorka spevu. Ako jedna z hlavných postáv účinkovala v Plese upírov, v Bratislave hrá v predstavení Čajočky, a jednu postavu stvárnila aj v Príbehu ulice. Účinkuje na doskách divadla Nová scéna v muzikáli Princ a Večernica.

lukasLukáš Rudzan je v 3. ročníku štúdia v odbore učiteľstvo hudobného umenia v kombinácii s informatikou. Na klavír hrá už asi sedemnásť rokov. Bol súčasťou orchestra v muzikáli Ples upírov. Okrem zboru KatArs  je členom jazzového orchestra Swingless.

sutyLucia Šutková študuje 3. ročník odboru učiteľstvo hudobno-dramatického umenia. Je muzikálna, venuje sa aj skladaniu piesní. Tancuje vo viacerých folklórnych súboroch a hrá v zoskupení Campana Batucada. Účinkovala v muzikáli Ples upírov.

jaroJaroslav Reichel je okrem spievania v zbore spevákom rockovej kapely Destroyed Head. Na UKF študoval matematiku a informatiku, od tohto akademického roka pokračuje v tomto odbore doktorandským štúdiom. Bol členom zboru v muzikáli Ples upírov. Hrá na gitare.

minoMilan Tomka v roku 2008 skončil mechanizačnú fakultu SPU. Teraz pracuje v medzinárodnej firme ako projektový manažér. Hrá na gitaru a trochu aj na klavír. Popri funkcii frontmana v kapele Underdose sa venuje aj akustickému projektu UnderThose Influences. Má bohaté koncertné skúsenosti.


autorka článku: Lenka Káčerová
zdroj fotografií: archív KatArs

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.