Most medzi teóriou a praxou

Na vysokých školách pribúdajú kariérne centrá, ktoré pomáhajú študentom nájsť si prácu, brigádu či firemné štipendiá. K bežnému štandardu európskych univerzít patria kariérne centrá, ktoré počas štúdia umožňujú vysokoškolákom kontakt s firmami, čo sa chcú podieľať na ich profilácii. Študent sa cez ne ľahšie zorientuje v ponuke štipendií, brigád, získa kontakty na potenciálnych zamestnávateľov, môže sa dostať k zaujímavej téme záverečnej práce v konkrétnej firme či v podniku.

Uplatnisa.sk

Je internetový projekt, ktorý vytvára komplex kariérnych centier zohľadňujúcich potreby študentov a absolventov. Okrem ponuky pracovných miest sa portál zameriava na vzdelávanie a ďalší osobnostný rozvoj uchádzačov. Na jednom mieste zhromažďuje informácie o kariérnych aj voľnočasových aktivitách zameraných na študentov a absolventov. Pre firmy predstavuje ideálny spôsob, ako osloviť špecifickú skupinu uchádzačov, ktorí prvýkrát vstupujú na trh práce, a podporiť tak rozvoj mladých talentov.

Kariérny poradca

V kariérnych centrách nájdete odborníkov z praxe, kariérnych poradcov. Sú to pracovníci, ktorí vám poradia pri riešení problémov na profesijnej a vzdelávacej dráhe. Problémami, ktorými sa zaoberá, môže byť okrem iného rozhodovanie žiakov základných škôl o prvotnej orientácii v profesii a o štúdiu na strednej škole, rozhodovanie žiakov stredných škôl o štúdiu na vyšších alebo vysokých školách, rozhodovanie absolventov škôl o zamestnaní alebo o rekvalifikácii na iné povolanie, výber kurzov ďalšieho vzdelávania. Kariérny poradca pomáha riešiť problémy s hľadaním zamestnania alebo s rekvalifikáciou rôznym znevýhodneným skupinám (zdravotne postihnutým, ženám po návrate z materskej dovolenky, osobám po návrate z väzenia a pod.), a samozrejme, tiež nezamestnaným uchádzačom o prácu. Ich práca zahŕňa tak poskytovanie informácií, ako aj komplexné poradenstvo zohľadňujúce stav a konkrétnu situáciu klienta. Môže pracovať na úrade práce, v pedagogicko-psychologickej poradni alebo v podobnej poradenskej organizácii, v škole, v personálnej agentúre alebo podobnej firme. Orientuje sa na osoby vstupujúce na trh práce podľa ich potrieb a osobnostných predpokladov, učí klientov posúdiť samých seba, adaptovať sa na zmeny a poznať cestu k informovanosti, spolupracuje so žiakmi, učiteľmi stredných a vysokých škôl, informačnými centrami a personálnymi agentúrami.

autorka článku: Petra Böhmerová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.