SAV bojuje o domácich, ale aj zahraničných študentov

SAV rozbieha projekt, ktorého cieľom je pritiahnuť slovenských študentov zo zahraničia naspäť. Tí sa kvôli zlým podmienkam nechcú zamestnať na Slovensku a radšej ostávajú v zahraničí. Druhú možnosť vidí SAV v nadaných študentoch z Ukrajiny a chudobnejších častí Ázie. Naráža však na problém financovania.

„Je dôležité, aby mladí výskumníci (doktorandi, postdoktorandi) získavali skúsenosti na popredných zahraničných pracoviskách. Rovnako dôležité je, aby mali záujem sa na Slovensko vrátiť a tu svoje skúsenosti a talent uplatňovať,” uviedla Eva Majková, podpredsedníčka SAV. Inak podľa jej slov hrozí, že výskum na Slovensku bude zaostávať nielen kvôli problémom s financovaním, ale aj preto, že najlepší študenti zostávajú v zahraničí, kde majú oveľa výhodnejšie pracovné možnosti.

Podmienkou štipendia je vek do 40 rokov, ukončené doktorandské štúdium s titulom PhD. a študijný alebo vedecký pobyt v zahraničí v trvaní aspoň dvoch rokov, ktorý sa skončil maximálne pred šiestimi mesiacmi alebo ešte stále trvá. Maximálna dĺžka pobytu sú 4 roky.

Prihlášky môžu žiadatelia posielať do 31. marca 2013. Projekty budú posudzovať nezávislí odborníci a komisia, ktorej členovia sú z daného oddelenia vied. Výsledky budú známe 1. júla.

Na druhej strane vidí SAV budúcnosť vedeckých projektov na Slovensku v študentoch z chudobnejších ázijských krajín alebo Ukrajiny. Tu sa však vynára problém s financovaním, pretože títo študenti nedostanú na Slovensku štipendium.

“Sú tam schopní motivovaní ľudia, keďže sú to ľudnaté krajiny. Majú ‘drive’, chcú prísť do Európy, vidíte ich všade v laboratóriách,” dodáva Majková. Podľa nej súvisí problém so štipendiom s dávnejšou novelou vysokoškolského zákona, podľa ktorej musia študenti z nečlenských krajín EÚ za štúdium platiť a štipendium poberať nemôžu.

Rezort školstva nemá o tejto situácií žiadne informácie. “Ministerstvo školstva nemá vedomosť o tom, aký zákon bráni SAV poskytovať štipendium doktorandom z tretích štátov. Vysoké školy takúto možnosť majú,” povedal pre TASR hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.

SAV poukazuje aj na fakt, že už aj v Česku majú študenti výhodnejšie podmienky ako na Slovensku. Ľahká komunikácia a blízkosť domova sú tiež veľkým pozitívom. Majková tiež považuje za absurdné, že slovenský doktorand, ktorý obháji záverečnú prácu, dostane plat nižší než bolo jeho štipendium.

autorka článku: Ivana Lövingerová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.