Kinopremiéry 2013: Apríl

Aj v apríli môžeme očakávať kriesenie úspešných megahitov alebo hororových remakov, ktoré v čase svojho prvého uvedenia zaznamenali v radách divákov nevídaný úspech. Okrem toho sa dočkáme nového sci-fi thrileru od režiséra snímky Tron: Dedičstvo a uvoľňujúcej romantickej drámy od majstra tohto žánru.

ČÍTAJTE AJ: KINOPREMIÉRY 2013: MAREC

Jurassic ParkJURASSIC PARK
(JURSKÝ PARK)

1993, Dobrodružný / Sci-fi / Thriler

Réžia: Steven Spielberg

Hrajú: Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, Richard Attenborough, Ariana Richards, Samuel L. Jackson

Štúdio: Universal Pictures

Distribútor: Bontonfilm

Jeden z najfantastickejších a komerčne najgigantickejších trhákov 90. rokov sa po dvadsiatich rokoch nostalgicky vracia na plátna kín tentoraz však vo fascinujúcom 3D prevedení.

Po náleze miliónov rokov starých D.N.A. chce tím ambicióznych vedcov vytvoriť zábavný park so živými prehistorickými zvieratami na vzdialenom opustenom ostrove. Projekt podporuje milionár John Hammond. Ten pred otvorením Jurského parku pre verejnosť pozve na jeho návštevu svoje dve vnúčata, známeho paleontológa s jeho priateľkou a ďalších odborníkov. Spočiatku pokojná návšteva sa čoskoro mení na desivý boj o život, keď sa vinou jedného zo zamestnancov, ktorý vypol elektrinou napojený plot ohradzujúci Jurský park, dinosaury dostanú do voľnej prírody.

Na snímku sa rozhodne oplatí ísť do kina, nakoľko obsahuje všetky varianty (dobrodružstvo, napätie, premyslený scenár, monumentálnu hudbu a špičkové efekty – v ktorom filme ešte dinosaury vyzerali tak monštruózne a autenticky?) potrebné pre uspokojenie náročnejšieho hollywoodskeho diváka.

V kinách od: 11. 4. 2013

The Evil DeadTHE EVIL DEAD

2013, Horor / Thriler

Réžia: Fede Alvarez

Hrajú: Shiloh Fernandez, Jane Levy, Jessica Lucas, Lou Taylor Pucci

Štúdio: TriStar Pictures

Distribútor: ITAFilm

Režisér pôvodnej kultovej trilógie Smrteľné zlo, Sam Raimi, opäť poteší priaznivcov hororového žánru, tentokrát však len v producentskom a scenáristickom kresle.

Mia požiada svojho brata Davida, jeho priateľku Natalie a kamarátov z detských čias Oliviu a Erika, aby strávili nejaký čas v rodinnej chate v lesoch. Erika okamžite fascinuje záhadná, prastará Kniha mŕtvych, ktorú tam objaví. V túžbe po odhalení jej tajomstiev z nej nahlas predčíta, neuvedomujúc si, že tým prebudí spiacich démonov žijúcich v lese. Partia priateľov musí nazbierať všetky sily, aby prežila a vrátila sa domov.

Prvá časť Smrteľné zlo vyvolala v roku 1981 ohromné pobúrenie najmä svojou extrémnou brutalitou, o čom tiež svedčí, že v niektorých krajinách je film cenzúrovaný a zostrihaný. Napriek tomu však ide o trilógiu, ktorou Raimi získal vstupenku do Hollywoodu, pretože zožala nadšené ovácie najmä z rady hororových fanúšikov.

V kinách od: 11. 4. 2013

OblivionOBLIVION
(NEVEDOMÍ)

2013, Sci-fi / Akčný / Dobrodružný / Fantasy

Réžia: Joseph Kosinski

Hrajú: Tom Cruise, Morgan Freeman, Olga Kurylenko, Nikolaj Coster-Waldau, Melissa Leo

Štúdio: Universal Pictures

Distribútor: Bontonfilm

Po útoku mimozemskej rasy Scavs už život na Zemi nie je bezpečný, preto je ľudstvo nútené žiť nad oblakmi. Niektorí však stále lietajú dolu, aby napriek nebezpečenstvu získali cenné veci. Jack Harper je súčasťou veľkej operácie – tá má za úlohu zbierať cenné zdroje, ktoré tu po dlhoročných vojnách zanechali mimozemšťania.

Pri jednej misii však Jack z trosiek havarovanej vesmírnej lode narazí na ženu menom Julia, ktorá tvrdí, že ju s Jackom spája spoločná minulosť. Pod vplyvom nečakaných udalostí Jack začína pochybovať o všetkom, čo predtým považoval za jasnú vec.

Pomerne neznámy režisér Joseph Kosinski na seba v roku 2010 upozornil jedinou, vizuálne úchvatnou sci-fi snímkou Tron: Dedičstvo. V hlavnej úlohe tohto očakávaného sci-fi thrileru sa blysne Tom Cruise a sekundovať mu budú vynikajúci Morgan Freeman v roli charizmatického vodcu ilegálnej armády pôsobiacej pod zemským povrchom a Olga Kurylenko, obyvateľka Zeme, ktorá bola kedysi dávno vyslaná na expedíciu na Mars.

V kinách od: 18. 4. 2013

Scary Movie 5SCARY MOVIE 5

2013, Komédia

Réžia: Malcolm D. Lee

Hrajú: Lindsay Lohan, Charlie Sheen, Terry Crews, Ashley Tisdale, Kate Walsh, Anthony Anderson

Štúdio: Dimension Films

Distribútor: Forum Film

Tvorcovia sa rozhodli vsadiť na úspech tejto série a prinášajú divákom už v poradí piatu časť, ktorá si opäť posvieti na všetky možné filmové trháky a sparoduje ich na plnej čiare.

Francúzsky režisér tanečnej skupiny vypíše konkurz na novú tanečnicu, o ktorú sa uchádzajú dve kamarátky. Matka jednej z nich je ochotná urobiť čokoľvek, aby svoju dcéru videla na pódiu, zatiaľ čo vyradená členka pôvodného súboru chystá pomstu. Film si vezme na paškál známe snímky ako Narnia, Hory majú oči, Americká kliatba či Harryho Pottera.

Scary Movie séria odštartovala v roku 2000 a už vtedy zaznamenala komerčný úspech, o čo sa zaslúžil najmä zvrátený humor a dostatok nechutností. Milovníci čiernych hororových komédií tieto bizarné a nanajvýš parodické elementy určite ocenia aj v tomto pokračovaní.

V kinách od: 18. 4. 2013

Safe HavenSAFE HAVEN
(BEZPEČNÝ PRÍSTAV)

2013, Dráma / Mysteriózny / Thriler / Romantický

Réžia: Lasse Hallström

Hrajú: Julianne Hough, Josh Duhamel, Cobie Smulders, David Lyons, Cullen Moss

Štúdio: Relativity Media

Distribútor: Continental

Na konci apríla očakávame príjemnú, pomaly odsýpajúcu romantickú drámu s jemným mysterióznym podtónom na štýl  Hallströmových dojemných slaďákov.

Do Southportu, mestečka v Severnej Karolíne, prichádza mladá a plachá Katie, ktorej minulosť disponuje rúškom tajomstva. Spočiatku sa bráni nadväzovaniu akýchkoľvek kontaktov, no postupom času sa spriatelí so susedkou a nachádza odvahu začať vzťah s Alexom, ovdovelým majiteľom obchodu a otcom dvoch detí. Keď však Katie v ospalom mestečku zapustí korene, z jej minulosti sa začnú vynárať temné tajomstvá.

Známy švédsky režisér Lasse Hallström opäť zakotvil v žánri, ktorý mu je najbližší. Srdcervúce osudy, romantické vzplanutia či životnými tragédiami bičované postavy – to sú typické segmenty jeho snímok. Za zmienku určite stoja filmy ako Pravidlá muštárne (1999), Čokoláda (2000) alebo Hačikó – príbeh psa (2009).

V kinách od: 25. 4. 2013

ČÍTAJTE AJ: KINOPREMIÉRY 2013: FEBRUÁR

autorka článku: Mária Pánisová
zdroj fotografií: distribučné štúdiá

Zdieľajte článok

Komentáre:

2 thoughts on “Kinopremiéry 2013: Apríl

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.