Kinopremiéry 2013: Február

Február sa bude niesť prevažne v znamení zimných oscarových drám, ktoré si ukradli nejakú tú nomináciu a čoskoro zavítajú na plátna našich kín. Ponúkame vám prehľad najzaujímavejších filmových noviniek, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

ČÍTAJTE AJ: KINOPREMIÉRY 2013: MAREC

AmourAMOUR
(LÁSKA)

2012, Dráma / Romantický

réžia: Michael Haneke

hrajú: Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Isabelle Huppert

Štúdio: Wega Film

Distribútor: ASFK

Love je na Oscara ašpirujúcim a pre Hanekeho typicky minimalistickým filmom, ktorý rozpráva o silnom, vzájomnom pute dvoch starých ľudí, učiteľov hudby.

Keď Anne (Emmanuelle Riva) prekoná mozgovú mŕtvicu, jej najbližší, manžel Georges (Jean Louis Trintignant) a dcéra Eva (Isabelle Huppert), sa musia vyrovnať s touto ťažkou životnou skúškou.

Snímka získala oscarové nominácie v kategóriách: najlepší film, najlepší cudzojazyčný film, réžia, herečka – Emmanuelle Riva, scenár. Michael Haneke si za snímku odniesol zo 65. ročníku festivalu v Cannes Zlatú palmu, ktorá je udeľovaná najlepšiemu filmu.

V kinách od 7.2. 2013

The Last StandTHE LAST STAND
(KONEČNÁ)

2013, Akčný / Thriller / Krimi

réžia: Ji-un Kim

hrajú: Arnold Schwarzenegger, Peter Stormare, Rodrigo Santoro, Jaimie Alexander, Eduardo Noriega, Forest Whitaker

Štúdio: Lionsgate

Distribútor: Bontonfilm

Po zavesení politickej kariéry na klinec sa slávny hrdina z akčných jednohubiek Arnold Schwarzenegger vracia v plnej paráde.

Tentoraz si zahrá šerifa Raya Owensa, ktorý pracoval ako policajt v Los Angeles, no po nevydarenej akcii skončí ako šerif akéhosi mestečka pri mexických hraniciach. Pokojnú atmosféru naruší telefonát od agenta FBI Johna Bannistera (Forest Whitaker). Pri prevoze z Las Vegas do mexickej väznice totiž ušiel nebezpečný gangster Gabriel Cortez (Eduardo Noriega), ktorý chce za pomoci svojich kumpánov a rukojemníka utiecť do svojej domoviny. Poslednou prekážkou na ceste k slobode je preňho práve šerifovo zapadnuté mestečko.

Film je určený najmä pre milovníkov akčnej béčkovej tvorby z 80. rokov, ktorí sa s popcornom v ruke rozhodne nebudú nudiť.

V kinách od 7.2. 2013

HitchcockHITCHCOCK

2012, Životopisný / Dráma

réžia: Sacha Gervasi

hrajú: Anthony Hopkins, Helen Mirren, Scarlett, Johansson, Jessica Biel, James, D’Arcy, Toni Collette

Štúdio: Fox Searchlight Pictures

Distribútor: Bontonfilm

Poznajú filmoví diváci najslávnejšieho režiséra všetkých čias? Filmový vedec, tvorca thrillerových schém, ktoré sa dodnes vo filmoch využívajú, a najmä človek, ktorý výrazne obohatil žáner dobrodružnej a napínavej hollywoodskej zábavy.

Snímka sa sústredí na zachytenie konkrétneho obdobia v roku 1960, kedy Alfred Hitchcock (Anthony Hopkins) nakrúcal legendárny, filmovými kritikmi milovaný horor Psycho. Tento film mal rozhodnúť o jeho ďalšej režisérskej dráhe a v stávke bolo všetko. Dej snímky teda odhaľuje históriu natáčania kultového Psycha, na pozadí ktorého sa tiež odohráva ľúbostný príbeh medzi úspešným režisérom a jeho ženou Almou (Helen Mirren).

Film získal jednu oscarovú nomináciu v kategórii masky, čo je určite opodstatnené, nakoľko Hopkins majstra hororu stvárňuje úplne autenticky.

V kinách od 7.2. 2013

Silver Linings PlaybookSILVER LININGS PLAYBOOK
(TERAPIA LÁSKOU)

2012, Komédia / Dráma / Romantický / Psychologický

réžia: David O. Russell

hrajú: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jacki Weaver, Julia Stiles

Štúdio: The Weinstein Company

Distribútor: Forum Film

Učiteľ dejepisu Pat Solitano (Bradley Cooper) sa po ôsmich mesiacoch, ktoré strávil na psychiatrickej klinike, vracia do rodičovského domu. Tam si voľnú chvíľu kráti spriadaním plánov, ako by získal späť svoju exmanželku. Plán sa mu naruší v okamihu, keď stretne Tiffany (Jennifer Lawrence), mentálne nestálu švagrinú svojho najlepšieho priateľa.

Dvojica sa spriatelí a divák môže v dôsledku toho očakávať plno komických situácii a zážitkov.

Film zabodoval aj na poli americkej akadémie, o čom svedčí až 8 nominácií na Oscara v kategóriách: najlepší film, réžia, herec v hlavnej roli – Bradley Cooper, herečka v hlavnej roli – Jennifer Lawrence, herec vo vedľajšej roli – Robert De Niro, herečka vo vedľajšej roli – Jacki Weaver, strih, scenár.

V kinách od 14.2. 2013

Zero Dark ThirtyZERO DARK THIRTY
(30 MINÚT PO POLNOCI)

2012, Thriller / Akčný / Dráma / Historický

Réžia: Kathryn Bigelow

Hrajú: Jessica Chastain, Mark Strong, Joel Edgerton, Chris Pratt, Scott Adkins

Štúdio: Columbia Pictures

Distribútor: Bontonfilm

Režisérka Kathryn Bigelow sa po oscarovej vojnovej dráme Smrť čaká všade opäť vracia s podobne ladenou, špionážnou tematikou.

Dej je zameraný na desať rokov trvajúce pátranie po Usámovi bin Ládinovi, vodcovi islamistickej teroristickej organizácie Al-Káida, ktorý býva spájaný s útokom na newyorské dvojičky z 11. septembra 2001. Film nás v detailnom rozsahu oboznamuje so všetkými udalosťami, ktoré viedli k usmrteniu bin Ládina špeciálnou jednotkou amerického námorníctva v Pakistane 2. mája 2011.

Niet divu, že snímka zaoberajúca sa čiernou škvrnou amerických dejín zhrabla toľko oscarových nominácií vrátane za najlepší film, herečku – Jessica Chastain, strih, zvuk a scenár.

V kinách od 21.2. 2013

Hansel and Gretel Witch HuntersHANSEL AND GRETEL: WITCH HUNTERS
(JANÍČKO A MARIENKA: LOVCI ČARODEJNÍC)

2013, Akčný / Horor / Fantasy

Réžia: Tommy Wirkola

Hrajú: Jemma Arterton, Jeremy Renner, Famke Janssen, Peter Stormare

Štúdio: Paramount Pictures

Distribútor: Bontonfilm

Po dusných drámach nás na konci mesiaca čaká uvoľnenie v podobe nenáročného blockbusteru a hororovej modernizácie známej rozprávky. Ako už napovedá samotný názov filmu, rozhodne nepôjde o rozprávku s klasickým dejovým rámcom.

Film nás oboznamuje s dvomi súrodencami, Marienkou (Gemma Arterton) a Janíčkom (Jeremy Renner), ktorí sú ako legendárni lovci čarodejníc starostom mestečka (Peter Stormare) poslaní na záchrannú misiu. Okolité lesy totiž obýva zlá čarodejnica Muriel (Famke Janssen), ktorá unáša miestne deti, aby ich mohla obetovať pri prevádzaní akéhosi bosoráckeho rituálu.

Môžeme len dúfať, že film si aspoň z polovice zachová takú temnú atmosféru, akou nás obdarovala minuloročná hororová fantasy Snehulienka a lovec.

V kinách od 28.2. 2013

autorka článku: Mária Pánisová
zdroj fotografií: impawards.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

2 thoughts on “Kinopremiéry 2013: Február

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.